Karayolu bütçesinde tarihi rekor yaklaştı. 2011 başında 3.3 milyar TL ödenek ayrılan Karayolları, tutarı önce 5.5 milyar TL’ye çıkardı.

Editör
27.07.2011

 

Karayolları Genel Müdürlüğü, yatırım ödeneğinde tarihi rekora koşuyor. 2011 yılı başında yaklaşık 3.3 milyar TL’lik yatırım ödeneği ayrılan Karayolları, bu tutarı önce 5.5 milyar TL’ye çıkardı. 3.5 milyar TL’lik ek ödenek de yolda. Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yeni ödenek çıkarmak için kolları sıvadı. Bakanlık, Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK), Karayolları’na 3.5 milyar TL’lik ek ödenek tahsisi için başvuruda bulunmak üzere hazırlıklara başladı. Bu tahsisin yapılması halinde Karayolları’nın yatırımödeneği tutarı 8 milyar TL’ye ulaşacak. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yatırım ödeneği tutarının, yıl sonuna kadar 10 milyar TL’yi bulabileceği belirtiliyor.

Ek Ödenekle Standart Yükseliyor

Bakanlık duble yol yatırımında iki önemli uygulamayı birlikte yürütüyor: 

YOL STANDARDI ARTIRILIYOR: Duble yolların bir bölümünün yüzey kalitesi (sathi kaplama) son derece düşük. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, yolların Avrupa Birliği (AB) standartlarına getirildiğini belirtti. 

PARÇALAR BİRLEŞTİRİLİYOR: Duble yollar, kamulaştırma gibi hukuki nedenlerle yer yer kopuk ve parçalı bir yapı gösteriyor. Karayolları, hukuki ve teknik sorunları çözülen bu tip parçalı yolları birleştiriyor. Bir ilden diğer ile ya da bir ilçeden diğerine kesintisiz duble yol haline getiriyor.

Kaynak : HaberTürk

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account