TOKİ, yöresel mimari projelerini uygulamaya koydu

Editör
14.02.2013

 

Karabük-Safranbolu, Erzincan, Nevşehir, Gaziantep-Islahiye, Malatya, Niğde, Düzce ve Amasya-Merzifon'da yöresel mimarili konut projeleri uygulama aşamasına geçti-Gaziantep-Nizip ve Bolu-Mengen'deki projelerde ihale tarihi alındı. Mardin, Kocaeli-Çayırova ve Çanakkale'deki konutlar için de ihale aşamasında gelindi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yöresel mimarideki konut projelerini hayata geçirdi. Karabük-Safranbolu, Erzincan, Nevşehir, Gaziantep-Islahiye, Malatya, Niğde, Düzce ve Amasya-Merzifon'da yöresel mimarideki konut projeleri uygulama aşamasına geçti. Gaziantep-Nizip ve Bolu-Mengen'deki projelerde ihale tarihi alındı. Mardin, Kocaeli-Çayırova ve Çanakkale'deki konutlar için ihale aşamasında gelindi.

TOKİ, inşa ettiği konutların yöresel mimariye uygun olması amacıyla mümkün olduğu ölçüde, projelerin uygulandığı şehirlere has yöresel taş gibi yapı malzemeleri de kullanacak.

Bu çerçevede Nevşehir'de inşa edilecek konutlar için Ürgüp taşı, Mardin'de inşa edilecek konutlar için de yöreye has taşlar yapıların dış cephelerinde yer alacak. 

Doğu'da taş, Batı'da ahşap söve

Konutlarda pencereler, geleneksel Türk mimarisindeki en ve boy oranına uygun olacak. Pencere söveleri her ilin bulunduğu bölgeye göre biçimlendirilecek. Doğudaki illerde pencere söveleri taş, Batı'daki illerde ise ahşap görünümlü olacak. Çatılarda geniş saçaklar, payandalar kullanılacak ve çatılar "kırma çatı" tabir edilen şekilde yapılacak.

Girişlerde Selçuklu mimarisi

Apartman girişlerinde Anadolu Selçuklu mimarisindeki "taç kapı" esas alınacak. Konut ve sosyal donatı projelerinde, inşa edileceği ilde yer alan en ünlü geleneksel mimariye ait motifler kullanılması amaçlanıyor. Bu çerçevede Erzurum'da Çifte Minareli Medrese, Konya'da Karatay Medresesi, Safranbolu, Göynük, Beypazarı evleri ve benzerleri örnek alınabilecek. Balkon duvarlarında ise genelde yöresel motiflerin yer aldığı desenlere yer verilecek. 

TOKİ konutlarında Safranbolu mimarisi

TOKİ'nin, Karabük-Safranbolu'da inşa edeceği konutlar, yörenin konut mimarisi dikkate alınarak tasarlandı. Zemin artı 2 kat yüksekliğinde olacak binalarda çatı saçağıyla duvar yüzeyi arasında payandalar kullanılacak.

Binaya görsel dinamiklik vermesi amacıyla "kayıt" diye tabir edilen ve binayı enine kesen ahşap görünümlü kuşaklardan yararlanılacak. Erzincan-Ulalar ve Kavakyolu'ndaki konutlarda apartman girişi kemerli, pencere pervazları ahşap görünümlü olacak. Deprem bölgesi olması nedeniyle binalar zemin artı 4 kat yüksekliğinde inşa edilecek. 

Nevşehir'de bej rengi hakim olacakKale çevresindeki çarpık yerleşmeden yakın zamanda arınan Nevşehir'de yıkılan yapıların yerine inşa edilecek binalar, Kapadokya'ya özgü bej renkte olacak.

Binaların ana girişinde ise Ürgüp taşı kullanılacak. Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki 163 konutluk projede, pencere söveleri, girişin yanında yer alacak sütunlarda ve giriş markizinde taş görünümlü mimari elemanlar kullanılacak.-Malatya'da Doğu Anadolu yöresel motifleri kullanılacak-Malatya'da 440 konutluk projede de binayı enine kesecek "kayıt"larla girişlerde Doğu Anadolu yöresel motifleri ve kemer bulunacak.Niğde-Çamardı'daki konutlarda, girişi taş kaplama kemerli olacak binaların çatısı yöreye uygun dizayn edilecek.

KAYNAK:  AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account