İstanbul Finans Merkezi'nin en büyük hissedarı Halk GYO, halka açılıyor.

Editör
13.02.2013

 

Genel Müdür Kazım Şimşek, "Proje tamamlanınca portföy büyüklüğümüz 3 milyar liraya çıkacak" dedi.Geçen yıl kasım ayında 5 milyar lirayla Cumhuriyet tarihinin en büyük arzını yapan Halkbank, bu yılın da en büyük arzına imza atacak.

Banka, yüzde 99.84'üne sahip olduğu Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (Halk GYO) 477 milyon liralık çıkarılmış sermayesinin 662.5 milyona artırılması işleminde, ihraç edilecek 185.5 milyon lira için 13-15 Şubat arasında talep toplayacak. 250.4 milyon lira gelir beklenen arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 28 olacak. Halk GYO Genel Müdürü Kazım Şimşek, önemli lokasyonlarda 3 arsa, devam eden iki proje ve düzenli kira getiren 22 binayla birlikte, portföylerinde 27 gayrimenkul bulunduğunu söyledi.

Portföy büyüklüklerinin 1 milyar lirayı aştığını kaydeden Şimşek, portföyün yüzde 61'inin henüz kârlılığa yansımayan arsa ve projelerden oluşmasına karşın, toplam 42 milyon lira kâr elde ettiklerini belirtti. 

ASKIYA ALINMAYACAK 

Şimşek,portföylerini farklı ve kârlı projelerle çeşitlendirerek büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. Şimşek şöyle devam etti: "İstanbul Finans Merkezi'nin yüzde 20'ye yakın payla en büyük ortağı konumundayız.

Portföyümüzün yüzde 46'sını oluşturan projenin tamamlanmasıyla 2017 başında büyüklüğümüzü 3 milyar liraya ulaştırmayı hedefliyoruz. Burası süresinde bitirilmesini hedeflediğimiz ve çok önemsediğimiz bir proje. Dolayısıyla askıya alınması söz konusu değil." 

YÜZDE 80'İ YURTİÇİ YATIRIMCILARA

Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Murat Çetinkaya, piyasa değeri 1 milyar liranın üzerinde olan şirketlerin, borsaya gelmesi gerektiğini vurguladı. Hisselerin yüzde 80'i yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 20'sinin ise yurtiçi ve yurtdışından başvuracak kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Murat Çetinkaya, yabancı yatırımcılardan talep gelmesi durumunda bunu değerlendireceklerini ifade etti.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account