Yassıada ve Sivriada’nın 'Demokrasi Adası’ olarak yeniden düzenlenmesi projesinin ilk adımı dün atıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bölgeyi gezerek yol haritasını açıkladı

Editör
27.07.2011

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi açıkladığı Yassıada’nın ‘Demokrasi Adası’ olarak yeniden düzenlenmesi projesinin ilk adımı dün atıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devri gerçekleştirilen Yassıada ve Sivriada’nın (Hayırsızada) üzerinde önce helikopterle gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, daha sonra beraberindeki İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ile buradaki yapıları inceledi. Günay, yargılamanın yapıldığı spor salonu ile başta Adnan Menderes olmak üzere adada tutuklu kalan önemli insanların odalarının kişisel eşya ve canlandırmayla müzeye dönüştürüleceğini, çeşitli kültür etkinlik alanları ve konaklama tesisi ile Sivriada’daki taşocağının da amfitiyatro olarak düzenleneceğini belirtti. Diyarbakır Cezaevi için çalışmaların yapıldığını, Madımak’taki kebapçı ayıbına da son verdiklerini belirten Günay, “Yassıada’yı da bir müze, demokrasi ve özgürlükler adası haline getiriyoruz. Türkiye’nin neresinde geçmiş yıllarda birileri tarafından suç işlenmişse, onlarla yüzleşme, onlardan ibret, ders çıkarma ve bir daha olmasın gayreti içindeyiz” dedi.

Yüzleşme cesaretini gösteriyoruz

İdam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in tutukluluğunu geçirdiği 10 metrekarelik odayı da ziyaret eden Günay, “Bu oda bir simge. Yandaki bütün öteki odalar da. Şimdi, yarım yüzyıl sonra artık Türkiye Cumhuriyeti hem demokrasisine, hem halkına güvenen yeni bir devlet olarak, hukuk devleti yolunda kararlı adımlarla ilerleyen sağlam bir cumhuriyet olarak kendi tarihindeki yanlışlarla yüzleşme cesaretini gösteriyor” dedi.

Kaynak:Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account