Nazım Yavuz, 3 milyar dolarlık çatı sektörünün derneği ÇATIDER’e Başkan oldu

Editör
12.02.2013

 

Kentsel dönüşüm süreciyle birlikte daha da hızlı büyüyeceği öngörülen ve 3 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan çatı kaplamaları sektörünün sivil toplum örgütü Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), 6. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Derneğin yeni başkanlığına oybirliği ile Multiplan Yönetim Kurulu Üyesi M. Nazım Yavuz seçildi. Başkan Yardımcıları ise Panelsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Maşlak ve Rheinzink Bölge Satış Direktörü Yaşar Şenal oldu. 

İnşaat sektörünün başlıca alt sektörlerinden biri olan ‘çatı’ konusunda, kamuoyunu ve sektörü bilinçlendirme amacı ile üretici, distribütör ve uygulayıcı firmalar tarafından 2002 yılında kurulan ÇATIDER, Aralık ayında 10. yılını kutlamıştı. Geçen 10 yılda ÇATIDER’in başarılı çalışmalara imza attığını söyleyen Yeni Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, derneğin artık ciddi bir atılımda bulunarak uluslararası platformlarda söz sahibi olması gerektiğini vurguladı. Yeni dönemde ÇATIDER’i üyelerine, sektöre ve kamuoyuna çok daha fazla katma değer sağlayan bir üst dernek olarak konumlandıracaklarını belirten Yavuz, çatı sektörünün mevcut durumu ve potansiyeli ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Çatı kaplamaları sektörünün büyüklüğü 130 milyon m2 ve 3 milyar dolara ulaştı

İnşaat sektörünün önemli kollarından biri olan çatı sektörünün her geçen gün biraz daha büyüdüğünü söyleyen Yavuz, düz ve eğimli çatı kaplamalarının toplam sektör büyüklüğünün, 2012 yılında 130 milyon metrekareye yaklaştığını açıkladı. Çatı sektörünün yaklaşık 3 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu ifade eden Yavuz, Türkiye’nin çatı kaplama sektöründe dünya pazarından yaklaşık yüzde 1,3’lük pay aldığını, bu payı artırarak Türk çatı sektörünü gelecekte dünya pazarlarında söz sahibi yapmayı hedeflediklerini vurguladı.  

16 milyon binanın çatı ve cephe yalıtımı yok!

Ülkemizdeki konutların 12 milyona yakınının gecekondu ve kayıtsız konutlar olduğunu belirterek niteliksiz yapılara ve çatılara dikkat çeken Yavuz, “Konut stoğunun yüzde 60’ını 20 yaşın üzerindeki binalar oluşturuyor ve yaklaşık 16 milyon binanın çatı ve cephe yalıtımı yok. Bu 16 milyon çatı aynı zamanda bugünkü çatıların kalitesini sağlamaktan çok uzakta, geleneksel uygulama metotları ve malzemelerle yapılmış eski usul çatılar. Bu nedenle çatı sektöründe çok büyük bir potansiyel var. Bu potansiyel aynı zamanda enerjiden de ciddi bir tasarruf sağlanması anlamına geliyor.” diye konuştu.

“Sektörün gelişimi için ÇATIDER çatısı altında çalışmalıyız”…

Kentsel dönüşüm, Enerji Verimliliği Kanunu, Enerji Kimlik Belgesi gibi düzenlemelerin çatı sektörü için olumlu gelişmeler olduğunu hatırlatan Yavuz, sektördeki sorunların çözümünün ve sektörün sağlıklı büyümesinin, ÇATIDER çatısı altında hareket etmekle mümkün olduğunu sözlerine ekledi. 

 
 
 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account