Dünyanın en büyük otel zinciri Wyndham Group, Türkiye'ye İstanbul'un Anadolu Yakası'ndan girdi. Amerikalı grup, Reisler Deri'yle Kalamış'ta 100 milyon dolara otel açtı.

Editör
11.02.2013

 

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Wyndham Hotel Group, Türkiye'deki yatırımlarına hız verdi. Bünyesinde dünyanın en prestijli markalarını bulunduran grubun toplam 7 bin 276 oteli var.

210 odalı Wyndham Istanbul Kalamış Marina ile Türkiye pazarına giren şirketin yatırımı devam eden 306 odalı franchise oteli Wyndham Istanbul Petek, 2013 yazında kapılarını açacak.

Grubun hedefi Türkiye'deki otel sayısını 2014'ten itibaren 30'a çıkarmak. Wyndham Oteller Grubu Başkan Yardımcısı Michael Poynter, Londra ve Amsterdam'dan sonra İstanbul'a geldiklerini hatırlatarak, "Türkiye Avrupa, Orta Asya ve Afrika'daki (EMEA) genişleme stratejimizde anahtar rol oynayacak" dedi. 

ÖZEL TASARIM 

Dünya devi, Kalamış'taki otel yatırımını Reisler Deri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Yüksel'le birlikte yaptı. Beş yıldızlı otel, özel olarak tasarlanmış. Aile süitleri ve ayrıca 750 konuk kapasiteli bin 600 metrekare genişliğinde bir balo salonu bulunuyor. Çok fonksiyonlu 14 toplantı odasının yer alacağı otel, beş katlı tasarlandı. 

TURİZMDE USTALIK DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ

Celal Bey turizm işine nasıl bulaştınız?

İnşaat mühendisiyim ama deri işi yapıyoruz. Bir yandan da hastane yatırımlarımız sürüyor. Çorlu'da bir hastanemiz var, Tekirdağ'da açacağız. Yıllık ortalama 50 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz.

İç piyasada ise satışımız yok. İhracatımızın tamamını Rusya ve Türk Cumhuriyetleri'ne yapıyoruz. Aslında turizm işinde yeni değiliz. Taksim ve Laleli'de irili-ufaklı yaklaşık 20 otelimiz var. Aileden turizmciyiz diyebilirim. En son Şişli'de eski adliyenin olduğu binayı otel olarak açtık. Wyndham ise bizim ustalık dönemimizdeki ortağımız oldu. 

İnşaatı hayli uzun sürdü değil mi? 

Evet, 5 yıl sürdü. Çünkü yatırımı çok sert bir kayanın üzerine yaptık. Yerin altına inmemiz bile 1.5 yılımızı aldı. Sıkıntılı bir süreçti ama sonuçta hallettik. 

Otel için ne kadarlık yatırım yaptınız?

100 milyon doları geçti diyebilirim. 

Bu oldukça yüksek bir rakam değil mi? 

Bu işi en iyi şekilde yapmak istedik. Projemizin konuşulmasını arzuluyoruz. Müşteri olarak gittiğimiz otellerdeki eksiklerin burada olmasını istemedik. Mimar olarak da Eren Yorulmazer ile çalıştık. 

Oteldeki restoran markalarını nasıl belirlediniz? 

Prestijli bir otel olmasını istiyorduk. Bunun da bir bütün olduğunu, kiracılarıyla birlikte yapılabileceğini düşündük. Her detayıyla bunu sağlamak zorunda olduğumuza karar verdik.

Otelin altına da prestijli mağazalar yakışır düşüncesinden hareketle Bodrum'un en kaliteli mekânlarından ve başka şubesi olmayan Fidele Restaurant'la anlaştık. Bir de Anadolu Yakası'nda olmayan ve 15 yıldır kalitesini bozmayan Da Mario Restaurant'la imza attık. Bunlar insanların kabul ettiği markalar. İlk izlenim çok önemli. Hafta sonları Fidele için rezervasyonlar çok önceden doluyor. Ticari partnerlerimizin iyi iş yapması bizi sevindiriyor. 

TÜRKİYE'NİN GELECEÐİ PARLAK 

100 milyon dolarlık yatırımla dikkatleri üzerine çeken Celal Yüksel, turizmin geleceğine güveniyor. Türkiye'nin halen hak ettiği yerde olmadığını düşünen Yüksel, "Türkiye'nin geleceğine inanıyorum, inanmasam bu işe giremezdim. Yeni tesislerin açılmasıyla tablo daha da düzelecek. Ortadoğu'daki krizler, oradaki yönetim bozuklukları bizi olumlu yönde etkiledi. Geleceğimiz çok daha iyi olacak. Wyndham Group'un Amerika'daki merkezi de benimle aynı düşüncede" dedi.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account