Akkök Şirketler Grubu'nun gayrimenkul sektöründeki iştiraki Akiş Gayrimenkul Yatırımı A.şž tarafından hayata geçirilen Akbatı Residences & Akbatı Yaşam ve Alışveriş Merkezi Esenyurt Bahçeşehir bölgesinde bulunuyor.

Editör
08.02.2013

Projenin Yaşam ve Alışveriş Merkezi tarafındaki ısıtma-soğutma ihtiyacı, toplam soğutma kapasitesi 7.680 kW olan 584 adet Amerikan imalatı Climate Master marka su kaynaklı ısı pompası, soğutma kapasitesi 210 kW olan LENNOX marka Heat Pump Flexy FHM150 paket klima ve toplam soğutma kapasitesi 15.000 kW olan 4 adet Decsa marka Kapalı Tip Soğutma Kulesi (REF-A-367) ile sağlanıyor. 

Isıtma ve soğutmada AVM’ler için verimli ve ergonomik mimari çözüm !

AVM'ler gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı  sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle AVM’ler de iklimlendirme için tercih edilen “su kaynaklı ısı pompası”, her mağazanın bağımsız olarak ve istediği sıcaklıkta ısıtma ve soğutma yapabilmesine imkan sağlamakta ve her kullanıcı kendi cihazının kullanmış olduğu elektrik enerjisi bedelini ödediğinden sistem verimi ve tasarrufu mevcut sistemlere göre daha yüksek olmaktadır. Çevrim suyu sıcaklığı 15°C'nin altına düşmediğinden, borularda izolasyon gerekmez. Dış ünite kullanılmadığından binada yerden tasarruf sağlanır ve dış cephe estetiğini bozacak bir ünite olmadığından görüntü kirliliğine neden olmaz. 

Cihazların soğutmada verimi 4 ve ısıtmada 5’dir. Ayrıca ısıtma ve soğutmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda cihazlar arası ısı geri kazanımı sayesinde sistem COP’leri 5’lerin üstüne çıkıyor.

Tüm ısı pompası cihazları bu konuda dünyanın en büyük imalatçısı olan Amerikan imalatı Climate Master firması tarafından üretilmekte ve Form Şirketler Grubu tarafından Türkiye stok teslim temin edilmekte.

Su kaynaklı ısı pompalarının yatırımcıya sağladığı faydalar;

Ön yatırım sadece kule, küçük bir kazan ve izolasyonsuz tesisat borularından oluşur.

Ana cihazlar kullanıcılar tarafından alınabileceğinden dolayı ilk yatırımda avantaj sağlar

Her kullanıcı bağımsız olarak ısıtma ve soğutma yapabilir.

Farklı sistemlerin bir arada kullanılmasını ortadan kaldırır.

Bu konforu sağlayabilmek için gerekli ilk yatırım maliyeti, alternatiflere göre minimumdur.

4 borulu fancoil konforunu daha ekonomik olarak kullanma imkanı verir.

Kule genelde maksimum soğutma kapasitesi ile (1/1) orantılı olarak seçilir. Decsa Kapalı Tip Soğutma Kulesi modellerinde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma ( free-cooling ) teknolojisi bulunuyor.

Lennox paket klimalar ise tek bir cihazla taze hava ihtiyacı ve otomasyonu karşılayarak, ısıtma-soğutma-nemlendirme-nem alma yapabilir. Kolay kullanım ve bakım imkanı sunan Lennox paket klimalar direkt genleşmeli çalışma ile ortam havasının ısıtılıp soğutulması sayesinde yüksek verimle çalışır.

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account