Yalıtım İle Doğalgaz ve Elektrik Faturaları Cep Yakmayacak!

Editör
07.02.2013

 

Yalıtımsız Evler 2 Kat Fazla Fatura Ödüyor!

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde, açıklanan % 9,8 doğalgaz oranındaki zam sonrasında % 85’lik kesimin fatura giderlerinde de ciddi oranda artış yaşanacak. 100 m² bir evde 4 kişilik bir aile için yıllık ortalama 1.137 m³ doğal gaz tüketimine karşılık yaklaşık 1.000 lira fatura ödemesi gerçekleştirilirken bu oran %10 civarında artacak.

Zam öncesi aylık 400 liralık doğalgaz faturası ödeyenler, bugünden itibaren 439,9 lira ödeyecek. Gelen doğalgaz zammı ile aile bütçesine ortalama 40 lira ek yük bindirmiş oldu. Konutlara gelen yaklaşık %10 elektrik zammı ile beraber aylık fatura giderine 50 lira yük gelmiş olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na göre Türkiye nüfusunun % 41,7’si oturduğu konutta bir ısınma sorunu yaşıyor. Yalıtımsız binalarda oturanlar, ısınamadıkları gibi her ay elektrik ve doğalgaz faturalarına yalıtımlı bir binanın yaklaşık 2 katı kadar da para ödüyor.

Türkiye’de varolan yapı stoğunun % 85’inin yalıtımsız olduğu düşünüldüğünde yıllık ortalama 10 milyar $ israf edildiği görülüyor. Bu binaların da yalıtılması ile hem ülke bazında hem hane bazındaki israf ortadan kalkacak ve doğalgaz faturaları da yarı yarıya düşecek.

En az %50 daha fazla fatura ödeyen bu evler, kışın geç ısınıp, çabuk soğuyor; yazın ise geç serinleyip, çabuk ısınıyor. Bu durum sadece enerji faturalarımıza yansımakla kalmıyor; insan sağlığı ve çevre konularında da olumsuz sonuçlara neden oluyor. Isınamadığımız ve daha fazla yakıt tükettiğimiz için hem daha fazla para ödüyor hem de doğaya 2 katı daha fazla karbon salınmasına neden oluyoruz.

Yalıtım İle Ömür Boyu Tasarruf!

CE belgeli ve uluslararası standartlarda üretim yapan firmaların ürünleri ile yapılacak Yalıtım,  yeni bir binanın toplam maliyeti içinde sadece % 3 ila 5 arasında değişen maliyet getiriyor ve yaz- kış sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor

 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account