2012’de % 15’lik bir büyüme ivmesi gösteren yalıtım sektörü, 2013’de Enerji Kimlik Belgesi’nin önemi konusundaki bilincin yaygınlaşmasıyla  % 20 büyümesi bekleniyor.

Editör
07.02.2013

 

Halen yapı stoğunun % 85’i yalıtımsız olan ülkemizde yalıtım sektörü 2012 ‘de % 15’lik bir büyüme göstererek 55 Milyon m²lik bir pazar büyüklüğüne ulaştı. Kentsel dönüşüm ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği konularının da ivmesiyle bu büyümenin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği öngörülüyor.

Metrekare olarak büyük rakamlara ulaşılmış olsa da uygulanan kalınlıklarla ülke olarak ulaşmayı hedeflediğimiz verimlilik seviyesinin çok gerisinde kalınıyor.

Filli Boya Yalıtım Genel Müdür Yardımcısı ve İzoder İletişim Komisyonu Başkanı Gülay Dindoruk, bu büyüme içerisinde 55 milyon m²’lik pazarın 15 milyon m²’den fazlasını Betek Grubu Yalıtım markaları ile yaptıklarını belirtirken, büyüyen gelişen Türkiye’nin 2023, 2050 vizyonu ve programında, yalıtım sektörünün rolünün çok önemli olduğunun altını çizdi.

Enerji kimlik belgesinin zorunlu hale gelmesiyle bunun ev sahipleri için konutlarını satarken ve kiralarken önemli bir kıstas olacağını belirten Dindoruk, bu yasa ile 2017’ye kadar tüm yapıların harcadığı enerji miktarının netleşerek bir künye oluşturulacağını ve evin değerine katkıda veya zararda bulunabilecek bir kriter halini alacağını söyledi.

Dindoruk sözlerine şöyle devam etti: “2013’te birçok yapının harcadığı enerji miktarları belirlenecek ve harcanan enerjiyi minimuma indirmek esas olacak.

Konutunun değerlenmesini isteyen herkes A sınıfı belge almaya çalışacak. A sınıfı belge alabilmek için de ilk sırada ısı yalıtımı yaptırmak geliyor. Çünkü konutlarda kullanılan enerjinin % 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Isı yalıtımıyla enerjiden yaklaşık % 50 tasarruf edilirken evimiz de değerlenecek. “

Başta Capatect markası olmak üzere firma olarak ısı yalıtım sistemlerimiz ile 10 Yılda 527.000 Aileye konfor ve toplam 984 milyon TL Tasarruf!

Son 10 yılda büyüme gösteren sektörde,  başta Filli Boya Yalıtım –Capatect Isı Yalıtım sistemlerimiz olarak; firma bünyesindeki ısı yalıtım sistemleri ile 50 milyon m² yalıtım yapıldığını ve  şekilde 910 milyon m³ doğalgaz kullanımından tasarruf edildiği, böylece 830 milyon TL cari açığın azalmasına katkı sağlandığı söylenebilmektedir.

Buradan hareketle 527.000 ailenin toplam 984 milyon TL tasarruf etmesi sağlanırken,1,95 milyon ton karbon salınımı engellenmiştir. Bu da Bolu ormanlarının yıllık karbondioksit emiliminin 1,43 katı, İstanbul otomobillerinin yıllık karbon salınımının %66’sı, Türkiye’deki otomobillerinin yıllık karbon salınımının %16’sına eşdeğerdir.

Ayrıca, son 10 yılda yapılan yalıtımla 527.000 aileye çağdaş yaşam koşulları sunularak, daha konforlu ve sağlıklı ortamda yaşamaları sağlanmış ve 66.500 kişilik istihdam yaratılmıştır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account