Galataport olarak bilinen Karaköy'deki İstanbul "Salıpazarı Limanı" için ihale ilanına bu hafta çıkılması planlanıyor. Teklifler ise Nisan sonunda alınacak.

Editör
06.02.2013

 

CNBC-e'ye bilgi veren yetkililer, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın ihale ilanını bu hafta içinde yayımlamayı planladığını söyledi."İhalede tekliflerse Nisan sonunda alınacak" diyen bir başka yetkili, ihale yönteminin 30 yıllığına işlet hakkı devri olacağını söyledi.

Karaköy'den Tophane'ye kadar olan 1,200 metrelik sahil şeridi ve yaklaşık 100,000 metrekarelik alanda alışveriş merkezleri, oteller ve liman yapım işletimini kapsayan Galataport diğer adıyla Salıpazarı Kruvaziyer Limanı ihalesi bu yılın ilk yarısında tamamlanacak.

İptal edilen ihalede en yüksek teklif 3,5 milyar dolardı

Galataport ilk olarak 2005'te görücüye çıktığında ihaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbien konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon euroluk en yüksek teklifiyle kazanmıştı. Ancak ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Danıştay'ın ilk ihaleyi iptal ederken ortaya koyduğu imar sorunlarını çözmek için yaklaşık 2 yıl önce başlatılan çalışmalar geçen yıl tamamlandı ve yeni nazım imar planı 24 Ekim 2012'de Resmi Gazete'de yayımlandı.

KAYNAK: Cnbc-e

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account