Ankara merkezli VIA Properties, İstanbul'da hedef büyüttü. 5 yılda 5 karma projeyi hayata geçireceklerini söyleyen CEO Tayfun Döşkaya, "İkisi bu yıl içinde tamamlanacak" dedi

Editör
06.02.2013

 

Ankara'dan sonra İstanbul'a adım atan VIA Properties, yatırımlarını artırma kararı aldı. Şirket, Gürsoy Grup işbirliğiyle İstanbul Gaziosmanpaşa'da Venedik konseptli konut projesi Venezia'yı hayata geçiriyor.

Ayrıca Türkiye'nin ilk 'mega tema parkı' olarak nitelendirilen gösteri merkezi ve 600 bin metrekarelik alana kurulacak AVM'den oluşan Vialand projesi için de start verildi. Global marka stratejisiyle yatırım yaptıklarını söyleyen VIA DMC CEO'su Tayfun Döşkaya, "5 yılda 5 karma proje hayata geçirmeyi planlıyoruz. İkisi bu yıl içinde olacak. Bunlardan biri Anadolu yakasında, diğeri şehir dışında yapılacak" dedi.

Birçok yabancı gruptan ortaklık talepleri aldıklarını açıklayan Döşkaya, "Burada çok seçici davranıyoruz. Çünkü şirketler için ortaklıklar evlilik gibi. Bu teklifler bizi işimizi daha iyi yapmamız konusunda cesaretlendiriyor. Önümüzdeki yıllarda büyük markalarla ortak daha farklı projeler geliştireceğiz" diye konuştu. 

Yaban cıdan 70 milyon TL 

Döşkaya, Via Port Venezia projesinde Mütekabiliyet Yasası sonrası özellikle Ortadoğu pazarına konut satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Döşkaya, "Rusya, Azerbaycan, İngiltere ve Almanya'dan da talep geliyor. Bugüne kadar yabancılara yaklaşık 150 daire sattık. Bu satıştan toplam 70 milyon TL'lik gelir elde ettik" dedi. 

Vialand'dan bin kişiye iş 

Türkiye 'nin ilk mega temalı parkı ve gösteri merkeziyle alışveriş caddeleri konseptini bir araya getiren Vialand'daki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Taahhüt edildiği gibi proje 23 Nisan'da ziyaretçilere kapılarını açacak. 1 milyar 150 milyon TL'lik yatırımla 2011 Eylül'de yapımına başlanan proje, inşaat aşamasında bin kişi, tamamlandığında ise 4 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Al Vatan'ın sahibi Kuveyt'te projeyi satıyor 

Suudi Arabistan'da reklam kampanyası yaptıklarını belirten Döşkaya, şunları anlattı: "Televizyon, internet ve gazetelerde Via Port Venezia reklamları yayımlandı. Burada yaklaşık 100 adet daire satışı gerçekleşti. Satış için Kuveyt'te Alkhalijia şirketiyle anlaştık. Bu şirket aynı zamanda Al Vatan TV ve gazetesinin de sahibi. Kuveyt'te de minimum 1 yıl içinde 100 adet dairenin satılmasını hedefliyoruz."

Yüzde 45 primyaptı 

Vene zIa projesinde yüzde 45 prim vaadini yerine getirdiklerinin altını çizen Tayfun Döşkaya, "Projenin şu an yüzde 65'i satıldı. Başlangıç değerimiz 2 bin 500 TL idi. Şu an 4 bin, bittiğinde ise 5 bin TL olacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account