2012 yılını yüksek performansla kapattıklarını açıklayan Seranit Yapı Grubu Başkanı Hamdi Altunalan, Ekolojik Ürünler kategorisinde hayata geçirdikleri yeni ürün gruplarıyla hem Türkiye’de hem de dünyada ses getirecek çalışmalara imza atıyor.

Editör
05.02.2013

 

Türkiye’nin ilk porselen karo üreticisi Seranit Yapı Grubu, 2012 finansal sonuçlarını açıkladı. Seranit Yapı Grubu, bugün 18 milyon 500 bin metrekarelik üretim kapasitesiyle yapı sektörünün toplam üretiminin yüzde 20’den fazlasını tek başına gerçekleştiriyor.  Seranit Yapı Grubu Başkanı Hamdi Altunalan, 2012 yılını, satışlar bazında yüzde 55 büyüme ile kapattıklarını ifade etti. 

Porselen karolarda Seranit, seramikte Serra, mutfakta Vanucci markalarıyla bu yıl 20’inci yılını kutlayan Seranit Yapı Grubu, Türkiye’deki liderliğini sürdürürken, dünyada da ilk üç önemli oyuncu arasında yer alıyor. 2007 yılında yurtdışı faaliyetlerine ağırlık veren Grubun ihracatı ise 30 milyon dolar seviyelerinde. 

Konuya ilişkin bir konuşma yapan Seranit Yapı Grubu Başkanı Hamdi Altunalan, öncelikle Grubun rakamsal verilerini değerlendirdi: “Seranit Yapı Grubu olarak bugün üç ayrı markamız ve inovatif ürünlerimizi bir çatı altında topladığımız Ekolojik Ürünler kategorimizle, faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yüksek bir performansla kapattığımız 2012 yılında, satışlar bazında yüzde 55 büyüdük” dedi. Yurtdışı faaliyetlerine de büyük önem verdiklerini belirten Altunalan, 2011 yılında 24 milyon dolar olan ihracat oranlarının ise 30 milyon dolara ulaştığını, 2013 hedeflerinin ise 45 milyon dolar olduğunu belirtti. “2012 yılında hedeflerimizin çok üzerinde bir performans gösterdik. Özellikle yurtdışında, İtalya, İspanya gibi sektörümüzün önemli oyuncularının yer aldığı ülkelerdeki öncü konumumuz, Türkiye için gurur verici bir tablo oluşturmaktadır” diyen Altunalan, başarılarının anahtarının ise yenilikçi yaklışımları olduğunu hatırlattı.  

Seranit Yapı Grubu, kendi bünyesinde yürüttüğü Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ve dünyanın önde gelen tasarım ofisleri ile işbirliği yaparak geliştirdiği ürün gamıyla da sektöre katma değer sağlayan öncü bir rol de üstleniyor. İnovatif yaklaşımıyla faaliyetlerine sürdüren marka, ‘Ekolojik Ürünler’ kategorisiyle pazara sunduğu yeni ürünleriyle de farkını ortaya koyuyor. 

Grup en son, yapı sektöründe bir devrim niteliği taşıyan Seraoxicoat’u pazara sunmaya hazırlanıyor. Bu yeni ürün, dünyada ve Türkiye’de ilk kez; içerdiği özel elementlerle mekanlardaki yemek, sigara, tuvalet, boya ve ilaç kokusu gibi istenmeyen kokuları yok etme özelliklerine sahip bir ürün olarak farklılaşıyor. Geleceğin ürünü olarak tanımlanan Seraoxicoat, yüzde 100 yerli sermaye ile üretilen bir ürün olarak da dikkat çekiyor. 

Yeni ürün, yeni işbirliği 

Seranit Yapı Grubu, geliştirdiği Seraoxicoat için boya sektörünün lideri Polisan Boya ile yeni bir işbirliğine de imza attı. Türkiye inşaat sektörü için önemli bir adım olarak görülen bu işbirliği kapsamında; Seraoxicoat, güçlü bayi yapısına sahip Polisan Boya’nın Türkiye geneline yayılmış 7 bin satış noktasından tüketiciye ulaşacak. 

Seranit Yapı Grubu olarak ürün geliştirme konusuna büyük önem verdiklerini söyleyen Altunalan, daima yeniliğin farklılığa, farklılığın da katma değere dönüştüğü gerçeğinden yola çıktıklarını ve sektörün de ancak bu bakış açısıyla büyüyüp gelişeceğini ifade etti. sözlerine ekledi. “Ekolojik Ürünler kategorisinde hayata geçirdiğimiz ürünleri Yıldız Teknik Üniverisitesi ile ortaklaşa yürütüyoruz. Seraoxicoat da yenilikçi ürünlerimizden biri. YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabriye Pişkin öncülüğünde hayata geçen Seraoxicoat’un yapı sektöründe bir devrim yaratacağını düşünüyoruz ve burada sizlerle ilk kez paylaşmaktan da büyük gurur duyuyoruz” diyen Altunalan Polisan’la gerçekleştirdikleri işbirliğine ilişkin ise; “Geliştirdiğiniz ürünlerinizin nihai tüketiciye ulaşması da bir o kadar önemli. Bu kapsamda; Polisan ile yapmış olduğumuz bu işbirliği ile iki kritik konuda güçlerimizi birleştirmekten de büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. 

 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account