Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 bütçesine ilişkin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufunu artırmaya yönelik harcamaların beyan edilen gelirden düşüleceğinin müjdesini verdi.

Editör
04.02.2013

 

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen konu ile ilgili yaptığı açıklamada üzerinde çalışılan kanun tasarısını desteklediklerini, hem vatandaş hem de sektör için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Şen, standartlara uygun ürünlerle doğru yalıtım yapılmış binalarda ortalama %50 oranında enerji tasarrufu sağlandığını ve bu nedenle yalıtımın vatandaş için bir masraf değil tasarruf aracı olduğunu vurguladı. Isı yalıtımlı bir binada klima ve doğalgaz ihtiyacının en aza indirgendiğini hatırlatan Şen; soğutma için kullanılan elektrik, ısıtma için kullanılan yakıt faturalarının da en az yarı yarıya düşeceğini belirtti. 

Ertuğrul Şen; Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı’nın, Isı yalıtımı - enerji tasarrufunun arttırılması ve vatandaşı teşvik açısından da çok önemli bir tasarı olduğunu vurguladı. Şen; vergi indiriminin yanı sıra vatandaşın ısı yalıtımı yaptırmak için ödediği maliyeti, faturadan yaz – kış sağlayacağı tasarruf ile 3 – 4 yıl içerisinde amorti edebileceğini de sözlerine ekledi. Şen; konuyla ilgili bu açıklamanın devamının getirilmesini, önerdikleri Isı yalıtımı malzeme ve uygulamalarındaki %18’lik KDV oranının %1’e indirilmesini beklediklerini ve sağlıklı ve konforlu bir yaşam için Isı Yalıtımı’nın şart olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account