aquatherm ürünleri ile korozyona ve kaçaklara son verdi

Yazar:Editor
04.02.2013

 

climatherm korozyon hasarlarına son vermektedir. Özellikle soğutma hatlarında kullanılan metal boruların terleme neticesinde dış ve diğer sebeplerle de iç korozyona maruz kaldıklarını biliyoruz. Yine ısıtma hatlarında da benzeri korozyon sorunlarının yaşandığına tanığız.

climatherm %100 korozyona dayanıklı fusiolen hammaddeden üretilmektedir ve soğutma - ısıtma sisteminin ömrünü artırmaktadır.

Karışım teknolojisi: climatherm Cam Elyaf Takviyeli Boru, aquatherm GmbH’ın yaklaşık  15 yıl önce geliştirdiği özel bir teknikle fusiolen hammaddesine karıştırılan cam elyaf liflerinden üretilmektedir. climatherm'in avantajları: Patentli Fusiolen PP-R’den mamuldür.

Siyah çelik boruya ve CTP boruya alternatif olarak kullanılır. Kesinlikle korozyona uğramaz.  Metal deaktivatörlüdür. Yüksek sıcaklık dayanımı gösterir (Tmin: -20◦C / Tmax: 90◦C ) Minimum düzeyde izolasyon yeterlidir. Isı kaybı çok düşüktür. (Çelik:60W/mK, Bakır:380W/mK Climatherm:0,15W/mK)

Isıtma hatları için dikkate alınan uzama katsayısı climatherm boruda normal Polipropilen borulara kıyasla yaklaşık %75 daha azdır, metal borulara yakındır. Fiyat olarak çok ekonomiktir: Metal sistemlere göre izolasyon ve işçilik maliyeti daha azdır.  Servis ömrü uzundur. Üretim hatalarına karşı 10 yıl süre ile 15.000.000 Euro’ya  tüm Dünya’da sigortalıdır.  

Hafiftir, montajı ve taşınması kolay olduğu için yüksek katlı binalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Montajı füzyon kaynağı ile yapılır. (20 mm boru birleştirme süresi 8 sn)  Sürtünme kayıpları çok düşüktür.Pompa performansını artırır. Enerji maliyetlerinde tasarruf sağlar.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account