PAGEV Kongresi’nde plastikçiler yeni teknolojileri tartıştı

Yazar:Editor
01.02.2013

 

 Dünya nüfusu 7 milyarı çoktan aştı… Bir yanda nüfus artışı ve hızla tükenen doğal kaynaklar, diğer yanda çevresel sorunlar ve en başında da atık sorunu. Örneğin bugün bir Avrupa vatandaşı yılda 16 ton materyal kullanıyor ve bunların 6 tonu atık, 6 ton atığın da yarısı çöpe gidiyor. Avrupa’nın başı çektiği gelişmiş ülkeler, atık sorunu ile baş ederken, çözüm için “kullanımı azalt, tekrar kullan, geri dönüştür ve geri kazan” prensiplerini tartışıyor. Biyobozunur plastikler ve geri dönüşüm teknolojileri en çok konuşulan konular arasında. Dünya plastik sektörüne yön veren uluslararası şirketlerin temsilcileri, bu kez PAGEV öncülüğünde İstanbul’da düzenlenen kongrede bir araya geldi ve tüm bu konuları masaya yatırdı.  

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), bu yılki Plastik Endüstri Kongresi’nin ana temasını, “Çevre İçin Plastikte İnovasyon”  olarak belirledi. Kongrede birer sunum yapmak üzere, dünyanın önemli plastik şirketlerinden uzmanları da İstanbul’a davet etti. Amaç, Türk plastik üreticisine yeni bakış açıları kazandırmak ve yeni teknolojileri, gelişmeleri izlemelerini sağlamak. Swissotel The Bosphorus’da yapılan kongreye; Sabic, LyondellBasell, 3M, Evonik, Trane, Starlinger, Vinyloop, Battenfeld-Cincinnati, Engel, NGR, Piovan, Enformak, Ravago Group, Novamont, NTIC, AJ Majoris, EuPR gibi dev şirketlerden konuşmacılar katıldı. 

Katılımın yüksek olduğu kongrede, firmalar yapılan sunumları dikkatle izledi, sorularına ilk ağızdan yanıt alma fırsatı buldular. PAGEV Endüstri Kongresi’nde, plastik atıkların geri dönüşümü ve geri kazanımı, biyobozunur yani mısır, buğday gibi bitkilerden elde edilen plastikler ve biyobozunur plastiklerin geri dönüşümü gibi konular üzerine yapılan sunumlar dikkat çekiciydi. Bitkilerden elde edilen ve tamamen toprağa karışabilen biyobozunur plastiklerin diğer plastiklerden tamamen ayrı sınıflandırılması gerektiği, diğer plastiklerle birlikte toplanmalarının geri dönüşümü olanaksız hale getirdiği belirtildi. Ülkemizde de sıkça biyobozunur plastiklerle karıştırılan oxobozunur plastiklerin sanıldığı gibi çevre dostu olmadığı da ortaya çıktı. Oxobozunur plastikler, biyobozunur plastikler gibi toprağa karışmıyor, parçalarına ayrılarak sadece gözden uzaklaşıyor. Oxobozunur plastikler için kullanılan katkı maddeleri de çevreye zarar veriyor. Petrolden üretilen yani polimer esaslı plastikler oxobozunurlara kıyasla daha çevreci. 

LyondellBasell şirketinden Dr. Andreas Neumann, kongrede yaptığı konuşmada, plastiklerin petrol ve kömürden daha yüksek enerji değerine sahip olduğuna dikkat çekti. Ömrünü tamamlamış plastiklerin alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılabileceğini belirterek, Avrupa’daki “energy recovery’ yani enerji geri kazanımı uygulamaları hakkında bilgi verdi. Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg’dan oluşan dokuz Avrupa ülkesi, plastik atıklarını çöpe atmak yerine geri dönüştürüyor ya da yakarak enerji kaynağı olarak kullanıyor. Geri kazanımda yüzde 90’dan fazla kotaya sahip olan bu ülkelerde geri dönüşüm bile ‘geri kazanımın gerisinde’ kalmış durumda. 

Kongrede yapılan sunumlarda arasında öne çıkanlardan biri de PVC üretimi konusunda dünyanın en büyüklerinden biri olan VinyLoop’tan Richard Thommeret & Christian Thamm’ın konuşmasındaki detaylardı. PVC geri dönüşümünden bahseden uzmanlar, 2012 Londra Olimpiyatlarının sürdürülebilirlik ve çevre konusundaki politikasından bahsederek, olimpiyat stadının çatısında kullanılan membran yani örtünün PVC’den yapıldığını ve 2014’de Rio’da yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası’nda yeniden kullanılabileceğini belirttiler. 

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, bu yıl 7’inci kez düzenledikleri kongrenin firmalar açısından son derece yararlı olduğunu ve katılımın yüksekliğinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Firmalarımız dünyanın önemli şirketlerinden ülkemize gelen uzmanların sunumlarından yararlanma imkânı bulurken, dünyada yaşanan gelişmeleri ve yeni teknolojileri görme şansını elde ettiler. Amacımız Türk plastik üreticisi firmalarımıza yeni açılımlar kazandırabilmek. Bu açıdan son derece başarılı geçen bir kongreydi. Plastikler ve çevre konusundaki tartışmalarda ülkemizde, gelişmiş ülkelere kıyasla ne denli geride olduğumuzu da üzülerek gördük. Biz plastikler yasaklansın mı yasaklanmasın mı, çevreye zararlı mı, değil mi üzerinde konuşurken, Avrupalıların geri dönüşüm ve geri kazanım konusunda çok yol aldığını gördük. Özelde plastikler, genelde ise atık sorununu çözmek için daha yapıcı ve gerçekçi çözümlere ihtiyacımız var. Geri dönüşüm konusunda Sanayi Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdindeki çalışmalarımıza da devam ediyoruz.” diye konuştu. 

Bu yıl Enformak, Trane, Bayegan, Engel, Sabic, Starlinger, Tisan Mühendislik, Uysal Plastik, Teknokim Plastik, Dursan Plastik ve ChemOrbis firmalarının sponsorluğu ile gerçekleşen PAGEV Plastik Endüstri Kongresi, önümüzdeki yıl Aralık ayında, “Gıda Sektöründe Plastik Uygulamaları” ana temasıyla Swissotel’de yapılacak. 

 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create Account



Log In Your Account