Sizin binanız ne kadar enerji tüketiyor?

Editör
31.01.2013

 

Binanızdaki buzdolabının, çamaşır makinesinin ya da fırının ne kadar enerji tükettiğini üzerindeki etikete bakarak anlayabiliyorsunuz. Peki, binalarınızın ne kadar enerji harcadığını biliyor musunuz? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen Enerji Kimlik Belgesi ile binanızın ne kadar enerji tükettiğini görebiliyorsunuz. Yeni binalarda zorunlu olan ve 2017 yılına kadar eski binaların da alması gereken Enerji Kimlik Belgesi ile enerji verimli binaların değeri de artacak. Enerji tasarrufu için ısı yalıtımı yaptırmak ise şart. Nitelikli ısı yalıtımı yapılarak enerji tüketiminde daha az enerji harcayan A sınıfı binalar daha yüksek değerden kiralanıp satılacak. 

Beyaz eşyalardan sonra artık binalar da enerji tüketimleri doğrultusunda sınıflandırılıyor. Yeni yapılan tüm binalar için zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi’ni eski binalar da 2017 yılına kadar almak zorunda. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, yapılan yeni binaların enerjiden yüzde 40 tasarruf sağladığına ve Enerji Kimlik Belgesi’nin önemine dikkat çekti.  Günümüzde, konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor ve ısı yalıtımı sayesinde harcanan bu enerjiden yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, binasının enerji sınıfını yukarıya taşımak isteyenler için ısı yalıtımının şart olduğunu söyledi. Yörük, enerji verimliliği yüksek binaların ev sahiplerine evlerini kiralarken veya satarken daha büyük avantajlar sağladığına dikkat çekti.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük: “Çok yakında Türkiye’deki binaların tümünde yaygınlaşacak Enerji Kimlik Belgesi ile binanızın ne kadar enerji harcadığını öğrenmeniz mümkün olacak. 1 Ocak 2011’de yürürlüğe giren ‘Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’ gereğince yeni binaların hepsinde zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi’ni eski binalar da 2017 yılına kadar almak zorunda. Bu uygulama, enerji tasarrufu için atılmış önemli bir adım. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, bugüne kadar 32 bini yeni bina olmak üzere toplam 34 bin 270 binaya enerji kimlik belgesi düzenlendiğini belirtti. Enerji Kimlik Belgesi uygulamasının tüm binalar için zorunluluk olmasıyla binanın enerji performansı, ev sahipleri için konutlarını satarken ve kiralarken önemli bir kıstas olacak. Bu nedenle konutunun daha değerli olmasını isteyen herkes binasını A enerji sınıfına taşımaya çalışacak. Binasının enerji sınıfını yukarıya taşımak isteyenlerin öncelikli listesinin en başında ise ısı yalıtımı yaptırmak geliyor. Çünkü konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Nitelikli bir ısı yalıtımıyla ısınmak için harcanan bu enerjiden yüzde 50 tasarruf sağlanabiliyor.”

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük: “Ülkemizdeki binaların yüzde 85’inde ısı yalıtımı yok. Bu nedenle enerjimizi boş yere tüketiyoruz ve her yıl 7,5 milyar doları havaya savuruyoruz. Bu açıdan Türkiye’nin enerji tasarrufu için önemli bir potansiyeli var. Ülkemizde dalga dalga her ile yayılan kentsel dönüşümle gelecek 20 yılda 6,5 milyon yapının yeniden inşa edilmesi planlanıyor. Sağlıklı ve düzgün yeniden yapılaşmayla enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı malzemesi ve uygulamasının kaliteli olması. Kalite standartlarına uygun, CE belgeli XPS ürünlerle yapılan ısı yalıtımı bina ömrü boyunca performansını devam ettirerek tasarruf sağlıyor. Ancak kalitesiz ısı yalıtımı malzemesi ve uygulamalarıyla aynı performansın alınması mümkün değil.”

 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account