Siemens’in yeni yangın koruma şalteri, elektrik kaynaklı yangınların önüne geçiyor. Bir elektrik kurulumundaki atlamaları tespit eden cihaz, devreyi otomatik olarak kapatıyor.

Editör
30.01.2013

 

Tesisattaki arızalar, elektrik devrelerindeki voltaj yüklenmelerinden kaynaklanabileceği gibi, ucu açık bir bağlantıdan da meydana gelebiliyor. Daha önceleri bazı arızalar sigortayı attırabilirken, bazıları ise tespit edilemiyordu. Yeni yangın koruma şalteri, her türlü atlamayı tespit ederek, bu açığı etkin biçimde kapatıyor.

ABD’de 2008 yılından bu yana atlama hatası devre önleyiciler kanun ile zorunlu hale getirilmiş bulunuyor. Siemens, 5SM6 şalter ile benzer bir cihazı Avrupa pazarına getiren ilk üretici olma özelliği taşıyor. Almanya’da, her üç yangından biri yanlış kurulum veya uygulama hatası gibi nedenlerle elektrik tesisatı kaynaklı olarak meydana geliyor. Kurulum hataları genelde kabloların ezilmiş veya düğümlenmiş olması, kablo izolasyonunun bir çivi ile zedelenmesinden kaynaklanıyor. İki yakın devre arasında bir kıvılcım çakmasıyla oluşan kısa devre, sigortayı patlatıyor ya da şalteri devreye sokuyor. 

Ne var ki atlama aynı devrenin içerisinde, örneğin kablodaki bir açıklıkta oluşursa, elektrik akışında bir değişiklik olmadığı için sorun sigorta cihazı tarafından tespit edilemiyor. Zamanla bu hasarlı bölge ısınarak, alev alma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Siemens’in yangın koruma şalteri tam olarak bu noktada devreye giriyor. Akım ve voltaj karakteristiklerini dikkate alarak, her türlü atlamaları tespit edebilen cihaz, özel değerlendirme yazılımı sayesinde matkap veya elektrik süpürgesi kullanımı gibi atlamaların kabul edilebilir olduğu durumlarda bile akım profilindeki yüksek frekanslı bileşenlerin karakteristiklerini baz alarak tehlikeli atlamaları tespit edebiliyor. Bir tehlike gözlendiğinde, devre saniyeden çok daha küçük bir zaman aralığında kesilerek, kıvılcım önleniyor.

Yangın koruma şalteri, eski binalarda da kolayca kullanılabiliyor. Ekstra koruma; özellikle duvarlarında ahşap bulunan yatak odaları, özel tedbir gerektiren yetimhane, bakım evi gibi yapılar ve değerli eşyaların bulunduğu müze ve kütüphane gibi binalarda önem kazanıyor.

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account