Fen İşleri Müdürlüğü Etüt Proje Birimi tarafından projelendirme çalışmaları sonrasında ihale süreçleri tamamlanan projelerin inşasına başlanıyor.

Editör
16.03.2023

Bodrum Belediyesi tarafından halkın ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirilen projeler devam ederken etkinlik alanları ve pazar yerleri talebe yönelik projelendiriliyor. Fen İşleri Müdürlüğü Etüt Proje Birimi tarafından projelendirme çalışmaları sonrasında ihale süreçleri tamamlanan projelerin inşasına başlanıyor.

Halka Yakışan Pazar Yerleri

Projelendirme ve ihale süreci tamamlanan çalışmalar kapsamında 2 bin 160 metrekare örtülü alan bulunan Gümbet Kapalı Pazar Yeri güçlendirme çalışması, bin 440 metrekare örtülü alana sahip Bodrum Belediyesi Çırkan Hüseyin Kuru Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Etkinlik Alanı ile 772 metrekare örtülü alan bulunan Bodrum Belediyesi Çiftlik İsmail Altındağ Kapalı Pazar Yeri inşaat ve yenileme çalışmaları tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Sosyal etkinlik alanı olarak da hizmet veren pazar yerleri, artan nüfus nedeniyle oluşan talep sonucunda geniş kapsamlı oluşturularak vatandaşların hizmetine sunuluyor. Hem pazar yeri hem de etkinlik alanı olarak kullanılacak olan alanlarda etkinlik zamanlarında kullanılmak üzere gelin-damat odası, yemek pişirme alanı ve kadın/erkek tuvaletlerine de yer veriliyor. Gerekli görülen yerlerde ise ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak eklentiler yapılıyor.

34 Bin 500 Metrekarelik Bir Yaşam Alanı

Etüt Proje Biriminin 2023 yılında başlattığı Turgutreis Belediye İş Merkezi ve Meydan Düzenleme Çalışmaları sürerken vatandaşların açık ve ferah bir alanda rahatlıkla vakit geçirebileceği meydanda 5 adet restoran yapılması planlanıyor.

Mahalle sakinlerinin ve ziyaretçilerin açık alanda keyifli ve kaliteli vakit geçirmeleri için yoğun kullanıma tabi olan alanda düzenleme ihtiyacı oluşmasıyla çalışmaları başlatan Bodrum Belediyesi, mülkiyeti belediyeye ait olan iş merkezinin cephe düzenlemesi ve mimari detaylarını da günün koşullarına ayak uyduracak hale getiriyor.

3 bin 200 m² yeşil alan, 3 bin 100 m² konser ve tören alanına sahip olacak meydan düzenlemesinde 920 m² bisiklet yolu, 750 m² yürüyüş yolu, 6 bin 600 m² kumsal alan, 300 m² tek potalı basket sahası, 510 m² çocuk oyun alanı tasarlanırken peyzaj oturma alanları yanı sıra 330 m² kaykay pisti, 400 m² açık spor alanları vatandaşların hizmetine sunulacak.

Şubat ayında başlayan ve bu yaz sezonunda tamamlanması planlanan iş merkezi ve meydan düzenlemesi çalışmalarının sonunda Turgutreis, toplamda 34 bin 500 metrekarelik bir yaşam alanına kavuşacak.

Belgelikte sona yaklaşıldı

Bir süredir çalışmaları titizlikle sürdürülen ve Bodrum’un önemli bilgi ve belgelerinin yer alacağı Halikarnas Balıkçısı Belgelik Restorasyon Projesi’nde ise sona yaklaşıldı. Projelendirme, ihale ve kaba inşaatının tamamen bitirildiği projede iç mimari çalışmaları da hızla devam ediyor.

Proje ile Türkkuyusu Caddesi’ndeki Bodrum Belediyesi’ne ait sakız tipi binada kent bilincini ve kent belleğini canlı tutmak ve araştırmacılar için kaynak yaratmak amaçlanıyor.  Yapıda belgelik, idari birim, sergi terası, mutfak bulunurken bahçesi Halikarnas Balıkçısı Ağaçlı Kahve olarak kullanıma açılacak.

Belediyeden Çocukların Sosyalleşmesine Yönelik Çalışmalar

Çocuklu ailelerin ihtiyaçlarına yönelik de projelendirme çalışmaları yürüten Etüt Proje Birimi, bakımevleri sayısını artırarak özellikle annelerin ve çocukların sosyalleşmesi için fırsatlar sunuyor.

İç mimari uygulamasının yapım aşaması kalan Bodrum Belediyesi Çırkan Gündüz Bakımevinde ve Bodrum Belediyesi Karaova Ateş Canbaz Gündüz Bakımevi inşaatında sona gelindi. Yapı inşaat ruhsatı ile arazi keşfi tamamlanan Bodrum Belediyesi Lale-Süreyya Gündüz Bakımevi Projesinde süreç hızlandırma çalışmaları gerçekleştirilirken projelendirme süreci devam eden Yalıkavak Gündüz Bakımevi Projesi ile Yalıkavak’ta yaşayan çocuklu aileler de bakımevi ihtiyaçlarını karşılayacak.

Karaada Sosyal Tesis Projesi

Bodrum’un mimari, kültürel ve tarihi yapısına uygun projeler üretme hedefinde olan Bodrum Belediyesi, çalışmalarını titizlikle sürdürürken ihale süreci tamamlanan Karaada Sosyal Tesis Projesi ile bir ihtiyacın daha giderilmesini ve boş alanların değerlendirilmesini planlıyor. Bu kapsamda Kumbahçe Mahallesi’nde bulunan mevcut yapı yenilenecek ve proje dahilinde tesiste makam odası, yemek salonu, restoran mutfağı, açık büfe salonları ayrıca iskele fonksiyonları bulunacak.

Sosyal Donatı Alanları Halka Hizmet Ediyor

Vatandaşların dinlenmesi, kaliteli zaman geçirebilmesi; çocukların konforlu ve güvenli alanlarda oyunlar oynaması için projeler hazırlayan Bodrum Belediyesi ilk olarak Bodrum’un en kapsamlı dinlence, eğlence ve oyun alanı Umurça Parkı’nı hizmete soktu.

Yokuşbaşı’nda yapımı tamamlanan Halikarnas Balıkçısı Seyir Terasını da açarak vatandaşların ve Bodrum’a gelen misafirlerin hizmetine sunan Bodrum Belediyesi ayrıca sevimli dostlar için Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından her ayrıntısı düşünülen Dost Patiler Eğitim ve Oyun Parkını da vatandaşlara hayvan dostlarının eğitimi ve eğlenceli vakit geçirmesi için açtı.

Yapımı tamamlanan Cumhuriyet Mahallesi’nde Severcan Parkı ile çevrede yaşayanlar hem dinlenebilecekleri hem de çeşitli aktiviteler gerçekleştirebilecekler. Sosyal donatı alanlarını bir bir vatandaşlara sunan belediye ilçe genelinde her mahallede oyun ve spor alanları yaparak Bodrum halkına hizmet etmeye devam ediyor.

Bitez Cemevi, Binnaz Karakaya Kapalı Yüzme Havuzu Yenilemesi, Kızılağaç Konukevi, Serbay Ilıcak Kültür Merkezi, Turgutreis Doğal Ürünler Pazarı, Çiftlik Halk Eğitim Merkezi proje süreci ise devam ederken kentin farklı noktalarında bisiklet yolu proje süreci tamamlandı. Çalışmaların hız kazanması için planlamalar yapılıyor.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account