İspanya’daki konut alım-satım şartlarındaki avantaj ve yaşam olanakları nedeniyle Rus ve Çin’lilerden sonra Türk vatandaşları da İspanya’da yatırıma yeşil ışık yakıyor.

Yazar:Editor
23.01.2013

 

TCA Barcelona, İspanya’nın en popüler turistik merkezlerinden Costa Brava, Barcelona, Madrid, İbiza, Mallorca ve Granada’da 100.000 Euro – 10.000.000 Euro  fiyat aralığında, apartman dairesinden müstakil evlere kadar geniş bir  portfolyo sunuyor.

İspanya’da konut fiyatları, içinde bulunduğu kriz nedeniyle son 4 yılda metrekare bazında  %70 e varan bir düşüş gösterirken, kiralar da yaklaşık %20-25 oranında düştü. Kasım 2012’de konut satışlarına bakıldığında bir önceki yıla oranla  %6.1 gerilediği görünüyor. Elinde stok konut fazlası bulunan İspanya’da  Rus’lar ve Çin’lilerden sonra Türk’ler tarafından da ilgi arttı.

İspanya’da konut, ticari ve endüstri alanlarındaki yatırımlar için farklı portfolyolar sunan TCA Barcelona; İspanya’nın popüler merkezlerinden Costa Brava, Barcelona, Madrid, İbiza, Mallorca ve Granada gibi bölgelerde 1+1 apartman dairelerinden, müstakil evlere fiyatları 100.000Euro-10.000.000Euro arasında değişen çok farklı konut tipleri sunuyor. TCA Barcelona alım satım sürecindeki tüm bürokratik işlemleri yatırımcı için gerçekleştiriken, satış sonrası yatırımlarını değerlendirmeleri için finansal danışmanlık hizmeti de veriyor. Konutu İspanya’da yaşamak için alanlara ise İspanya’da oturma izni, çalışma izni, mortgage kullanımı ve gayrimenkul yönetimi gibi konularda danışmanlık hizmet veriyor. 

Son dönemde Türkiye’de artan emlak vergileri, yükselen morgage kredileri ve konut fiyatları İspanya’da yatırıma yeşil ışık yakıyor.  TCA Barcelona ortaklarından Dinçer Ezgeç; İspanya vatandaşı olmadan da İspanya’dan çok uygun fırsatlarla morgage alarak ev sahibi olmanın mümkün olduğunu söylüyor. Türkiye ile İspanya şartları kıyaslandığında İspanya’da Turkiye'ye göre çok daha ekonomik faiz koşulları altında Euro üzerinden morgage ödeyerek ev sahibi olunabildiğini ve yapılan yatırıma bağlı olarak Türkiye’de 20 senede amorte eden gayrimenkul yatırımının İspanya’da 8 seneye kadar kendini amorti edebilecek hale geldiğini söylüyor. Bunun sebebi olarak bankacılık sektörünün çektiği büyük nakit sıkıntısı ve paralelinde gayrimenkul fiyatlarındaki büyük düşüş diyor. Ezgeç İspanya’nın halen dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi ve gayrimenkul getirisinin euro üzerinden olduğunu da ekliyor.

Firma ortağı Silvia Perea,  İspanya’da konut sahibi olanların kanunların ve bürokrasinin belirlediği kriterlere uydukları taktirde oturma izni ile Avrupa’ da vizesiz seyahat edilebileceğini, banka hesabı açtırabileceği, çalışma izni alabileceğini, kendi işlerini kurabileceklerini ve  geçici izinlerin ardından 10 seneyi tamamlayanların vatandaşlık hakkını alacağını  söylüyor. Türklerin daha çok apartman dairelerini yatırım için almayı tercih ettiklerini belirten Perea, bu daireleri daha çok yatırımcılar için kiraladıklarını söylüyor.

 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account