Pi Makina Satış ve Pazarlama Direktörü Onur Kalkan, Kule vinç pazarı ile alakalı 2022 yılındaki gelişmeleri ve 2023 hedeflerini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
26.01.2023

“Türkiye’deki kule vinç açığını kapatmaya çalışıyoruz. ”

Son yıllarda pandeminin de etkisiyle; İnşaat sektöründe yaşanan durgunluğun üstüne gelen döviz kurundaki inanılmaz artış, kule vinç sahibi firmaların ellerindeki vinçleri yüksek fiyatlara yurt dışına satmasına yol açmıştı. Bu bağlamda Türkiye’deki 5 bine yakın kule vincin 2 bininden fazlasının ikinci el olarak Gürcistan, Ermenistan ve Irak pazarı başta olmak üzere bir çok komşu ülkeye satıldı. Buna karşılık, Türkiye’de başta Pi Makina olmak üzere sadece bir yerli firmanın daha kule vinç üretmesi bu açığın kapanmasına yetmedi. Avrupa menşeili markaların üretim-tedarik sorunu yaşaması, çinli markaların nakliye masraflarının aşırı artması sonucunda ülkeye yabancı kule vinç de giremedi.

2022 yılı, pandemi süreçlerinin sektörel anlamda getirdiği durgunluğun aşılmaya başlandığı bir dönem olarak çok önemliydi. Askıya alınmış, iptal edilen ya da beklemede olan pek çok projenin yapımına devam edilerek hareketin başladığı dönem olarak kendini gösterdi. Konut maliyetleri artsa da, satış fiyatlarındaki artış yeni inşaat projelerinin başlamasına neden oldu. Özellikle yılın ikinci yarısı açıklanan Toki projeleri sektöre ayrı bir ivme kazandırdı.

Pi Makina olarak, üretim kapasitemizi arttırmış olmamız, ürünlerimizin sorunsuz çalışması ve doğru pazarlama stratejisi kule vinç Pazar payımızı bir hayli arttırmamıza yardımcı oldu. Bununla beraber sadece yurt içinde değil Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi bir çok ülkeye toplu kule vinç sevkiyatları da yaptık.

Daha net rakamlar üzerinden örnek vermek gerekirse,

  • 2022 yılında; son yılların en yüksek satış rakamlarına ulaştık.

  • Son 10 yılın ise Euro bazında en yüksek ihracat gelirini elde ettik.

  • Ulaştığımız bu başarılarla geçen seneki ciryou %40 arttırdık.

  • Kule vinç alanında, geçtiğimiz 4 yılın toplamından daha fazla ciro elde ettik. Adet bakımından da 2021’e oranla 3 kat fazla kule vinç satışı yaptık.

  • Satış rakamlarına ilave olarak müşteri ilişkilerimizi ve marka imajımızı da bir üst seviyeye taşıdık. Anket verilerine göre müşteri memnuniyetini 1.3 kat, marka bilinirliğimizi ise 1.2 kat artırarak son derece başarılı bir süreci geride bıraktık.

“2023 yılı hedeflerimiz daha büyük”

Yukarıda bahsettiğim kule vinç açığından dolayı, firma olarak üretim kapasitemizi iki kat artırmamıza rağmen yine de neredeyse taleplere yetişemeyecek hale geldik. Önümüzdeki sene üretilecek birçok vincin satışı bile şimdiden yapıldı.

Böylece, 2023 yılında rakiplere göre çok daha fazla sayıda kule vinç üreteceğimiz için pazardaki lider konumumuzu korumaya devam edeceğimizi düşünüyorum. Aynı şekilde bu kapasite artışı ve yaptığımız yatırımların getirisi olarak maliyetler de azalacağı için Avrupa pazarında ve özellikle Rusya pazarındaki payımızı ciddi oranda arttıracağımızı öngörüyorum. Kurduğumuz satış ve servis alanındaki bayi yapılanması ile; dünya genelindeki satış hedeflerimizi sağlıklı biçimde sürdürme konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.

Yurt dışı için genelleme yapmak yanlış olur, çünkü bazı ülkelerde inşaat sektörü geriye giderken bazılarında ise yeni projelerden dolayı patlama yaşanacak gibi görünüyor. Tüm sektörler için; doğru hedef pazar seçimi yapan firmalar için 2023’ün kötü bir sene olmayacağı kanaatindeyim.

Pi Makina olarak biz her yıl kendimize daha büyük hedefler koyarak ilerliyoruz. Bu yıl 2021 yılına göre çok daha fazla başarılara imza atarak kapattık. 2023 yılında da hedef pazarlarımızdaki talebin artacağını ve inşaat sektörünün büyüyeceğini öngörüyoruz.

Umarım tüm yerel firmalar için kârlı ve bol ihracatlı bir yıl olur.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account