Orka Banyo Genel Müdürü Nalan Yılmaz, 2022 değerlendirmesini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
20.01.2023

Nalan Hanım kendinizden bahsedebilir misiniz?

1969 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak 10 yıla yakın bir süre sigorta sektöründe çalıştım. 2002 yılında eşimin 1992 yılında kurduğu firmamıza kurumsallaşma, markalaşma ve satış pazarlama çalışmalarını yürütmek üzere başladım. Bugün, 20 yılı geride bırakırken 3 kişiyle başlanan bir yolculuğa 300 kişi ile devam ediyoruz. İlk gün oluşturduğumuz dünya markası olma vizyonuna sahip çıkıyor, ORKA ailesi olarak gördüğümüz çalışanlarımızdan daima besleniyor, tüketicilerimize banyo çözümlerini hızlı ve kaliteli bir şekilde sunuyoruz. Staj ve ilk çalışma dönemlerimi düşünürsek, 35 yıllık iş hayatımda yaşadığım çeşitli krizler, ekonomik ve sosyal sorunlarda işimize tutku ile sarılmak başarımızın anahtarı oldu.

Orka Banyo hakkında bilgi alabilir miyiz? (Kuruluş, faaliyet konuları, ürün grupları vs. )

1992 yılında inşaat malzemeleri satışı amacıyla kurulan ve 2003 yılında Zeytinburnu’nda 4 bin m2 alanda banyo mobilyası üretimine başlayan ORKA Banyo, 2008 yılında üretimini Düzce’ye taşıyarak 10 bin m2 kapalı alana taşıdı. Bugün 100 bin m2 açık alan ve 40 bin m2’lik kapalı alanda üretim gerçekleştiriyor, entegre üretim tesisimizde 1 milyona yaklaşan kapasitemiz ile dünya çapında bir marka olarak faaliyet gösteriyoruz. İleri teknolojiye sahip üretimimiz, ihracat yapılanmamız ve geniş ürün gamımız ile Türkiye ve bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağlıyoruz. Uzmanlaştığımız banyo mobilyası alanında gerçekleştirdiğimiz üretim ile sektörü domine ediyoruz.

Kapalı alanımız 2 farklı binadan oluşuyor. Hammadde depolarının bulunduğu 20 bin m2 alanda son teknolojiye sahip makine ve makine parkurlarının yanı sıra montaj ve boya hattımızla esnek ve çevik bir üretim gerçekleştiriyoruz. Lojistik depo binasında ise 20 bin m2 alanı ve yaklaşık 100 bin adet banyo dolabını depolama kapasitesiyle 9 adet yükleme rampası bulunuyor. Lojistik binanın ön kısmında yer alan 1.200 m2 showroomda da 70 adet Orka ürün ailesi sergileniyor. Yapılan yatırımlarla yılda 1 milyon modül hedefleniyor.

ORKA ismi nereden geliyor? Bir anısı var mı?

Şirketin kurucusu Ömer Yılmaz’ın ORdu’lu olması ve şehrin KAradeniz bölgesinde yer alması nedeniyle, ilk hecelerin birleşiminden ORKA ismi oluşturuldu. Sonrasında aynı isimde balina olduğu öğrenilince markanın maskotu olarak seçildi.

Ürünleriniz, özel çalışmalarınız, yenilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Tasarımlarınızla bizzat ilgileniyor musunuz?

Tasarım ve malzemeye göre ürünlerimiz segmente edilerek Only, Rate, Karma, Amorf olmak üzere 4 koleksiyondan oluşuyor.

Amorf koleksiyonu A+ hedef kitle için Orka tasarım ekibinin tasarladığı ürün gruplarından, Rate koleksiyonu A hedef kitle için avangart, modern ve klasik ürün tasarımlarının yer aldığı üst segmente hitap eden ürünlerden oluşuyor. Only koleksiyonu, B ve B+ hedef kitle için orta segment modern tasarımları içerirken, Karma koleksiyonunda ise C+ hedef kitle için orta segment ürünler yer alıyor. Aynı zamanda C ve C+ hedef kitleyi hedefleyerek üretim kapasitemizi ve hızımızı yansıtan Friendly serisiyle de banyo mobilyası pazarını domine ediyoruz. Designer Serisi de tamamen A+ müşteri segmenti için üretilip farklı konumlandırma, satış yöntemleri ile pazara sunuluyor. Diğer bir markamız olan Orka Plus bünyesinde de ürünlerimizin tasarımlarına uygun banyo armütürler, duş setleri ve banyo aksesuaları bulunuyor.

Bu kadar ürün gamı varken neden BANYO grubunu seçtiniz?

Orka Banyo, Türkiye’de ilk banyo dolabı üretimini gerçekleştiren firmalar arasındadır. Kurulduğumuz dönemde, yapı sektöründe banyo dolabı taleplerini karşılayacak ve üretecek uygun bir firmanın olmaması nedeniyle sektördeki boşluk ve pazarın ihtiyacını karşılamak amaçlanarak Banyo grubuna yönelindi.

2022 UNICERA fuarı nasıl geçti, beklediğiniz ilgiyi gördünüz mü?

Sektörün çok değerli bir buluşma noktası olan UNICERA, profesyonellere ve tüketicilere ulaşmamız için en büyük platformlardan biri. Geçmiş yıllara göre ada şeklindeki alanımızı daha da büyütüp 540 metrekare alanda şehir meydanı konsepti oluşturduk. Her milimetresine ayrı ayrı özen göstererek hazırladığımız Orka standında 2023 koleksiyonumuza ait 17 yeni seri ile toplamda 34 ürün sergiledik.

Bu sene; dünyaca ünlü tasarımcı Sezgin Aksu ile hayata geçirdiğimiz fonksiyonel tasarımları, İtalyan tasarımcı Massimiliano Braconi imzalı özel banyo mobilyası koleksiyonları ve ORKA tasarım ekibinin yeni ürünlerini görücüye çıkardık. Amorf Koleksiyonu’ndan 9 (Kayla, Ratio, Boxes New Lake, Boxes Cam Kapaklı, Boxes Çekmeceli, Thetis), Rate Koleksiyonu’ndan 15 (Milano, Molino, Urban, Felice, Lusso, Pasific, Moonlight, Cube, Craft, Solid, Adria, Bastle), Only Koleksiyonu’ndan 9 (Pure, Noventa, Clay, Galia, Solerno, Ferla, Vegas) ürün sergiledik. Öte yandan dolaplar, dar mekân banyo üniteleri ile farklı özellik ve ölçülerdeki buğu önleyici, 3.000K-4.000K-6000K özellikte led aydınlatmalı yeni model aynalar, banyo aksesuarları ve armatürler de çok büyük ilgi gördü.

Sezgin Aksu’nun tasarımları olan Aura, Boxes, Thetis, Ratio ürünlerinde seçilen lake renkler, cam tezgâh, seramik ve akrilik lavaboların yanı sıra Lusso ürünümüzün enerji veren mavi rengi, sensörlü çekmece açma mekanizması ve bluetooth ses sistemi bulunan ayna modülü standın en ilgi çeken ve konuşulan ürünlerinden oldu.

Orka Banyo olarak, 2023 yılı için hazırladığımız ürünlerin yanı sıra farklı özellikteki ürün ve aksesuarlara da müşterilerimizin gösterdiği yoğun ilgi ve beğeni ürün-pazar planlamamızın müşteri ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını gösterdi. Ürünlerimiz, fark yaratan tasarımlarımız ve attığımız adımlarla ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi gururla gördük. Aynı zamanda yurt dışından gelen sektör profesyonelleri ve ziyaretçilerle de tanışıp, yeni iş birlikleri bağlantılar kurduk.

Yıl içerisinde ve önümüzdeki yıllarda da modern teknolojiye dayalı değer yaratan tasarım ürünlerimiz ve gerçekleştirdiğimiz güçlü iş birlikleriyle sezonun trendlerini belirlemek, banyoları yaşanabilir mekanlara dönüştürmek her daim hedefimiz.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verebilir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız?

2014-2020 yılları arasında 50’ye yakın proje bazlı çalışmalarda yer aldık. Tema İstanbul, Yalı Ataköy, Mar Yapı G Plus, Sinpaş İncek Blue, İncek Life, Sheraton Residence bunlardan bazılarıdır. Yurt dışında da İsviçre ve Fransa gibi ülkelerde gerçekleştirdiğimiz projelerimizi de başarıyla tamamladık.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Orka Banyo bünyesinde 300’ün üzerinde kişi çalışıyor. Çalışanlarımızın yüzde 21’i kadınlardan oluşuyor.

Kurulduğumuz günden bu yana sektöre kıdemli insan yetiştirilmesine ve özellikle Düzce’de sanayi anlayışının oturmasına ciddi oranda katkı sağlayan bir şirketiz.

Firmanız ve sektör açısından 2022 yılını nasıl tamamladınız?

ORKA Banyo olarak kurulduğumuz günden bu yana üretim tesisi, makine parkuru, sistem alt yapısı, organizasyon ve pazara yönelik birçok yatırım gerçekleştirdik. Ekonomik belirsizliklerin ve stabil olmayan durumların yaşandığı 2022 yılında, olumsuz koşulları iyi yönetip fırsatlara odaklanarak her zaman olduğu gibi başarılı bir şekilde bitirdik. Güçlü organizasyonumuz, 30 yıllık sektör tecrübesi ile edindiğimiz tedarik zinciri ve satış noktalarındaki kazanımlarımız, bağlantılı çalışma modelimiz, kapasiteli depolama olanağımız ve en önemlisi her koşulda ara vermeden gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız doğrultusunda 2022 yılında yaklaşık yüzde yüz büyüme sağladık.

Ayrıca 2021 yılında enerji maliyetlerimizi düşürmek üzere hayata geçirdiğimiz GES projemize ek yatırım ile kapasite artırımı yaptık ve tamamladık. İtalya’da trendleri belirleyen Cersai Fuarı’nda Türkiye’den tek banyo mobilyaları üretici firması olarak yer aldık. Dünya çapında dört fuara katılım sağladık ve yurt dışı pazarlarında ilgi gören ürünlerimizi 2023 yılında daha çok ülkeye ve tüketiciye kavuşturmak için sözleşmeler yaptık.

2023 yılı beklentileriniz, kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

ORKA Banyo olarak; ekonomik koşullar altında fırsat oluşturma stratejisiyle hareket ederek 2023 yılında ihracat pazar payımızı ve rakamlarımızı artırmayı, ciro olarak önceki yıla göre dünyanın ihtiyacına paralel şekilde yüzde yüz büyümeyi hedefliyoruz.

Özellikle pazarlama faaliyetlerimiz başta olmak üzere birçok alanda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Gerek hammadde tedariği gerekse ürün tasarımları konusunda iş planlarımızı hızlıca hayata geçiriyoruz. Yeni ürünlerimize her ay 2’şer ürün ekleyerek Dünya’nın dört bir yanındaki pazarlara uygun ürünler tasarlayıp rekabetçi ve yenilikçi ürün gamımızla istikralı bir pazar genişletme politikası izleyeceğiz. Toplam satış gelirlerimizi, satış adetlerimizdeki yüzde 40'lık büyümenin etkisiyle yüzde 70 olarak hedefledik.

Ar-Ge'yi stratejik büyümenin temel bir unsuru olarak görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda sektörü bekleyen radikal değişimlerin farkında olarak, ürünlerimiz ve teknolojik alt yapımızla yüzümüzü tamamen geleceğe döndük. Bu doğrultuda üretimde verimliliği izlenebilir hale getirme amacıyla fabrikamızda teknolojik alt yapı ve dijitalleşmeye önem veriyoruz. Fabrika için yapılacak yatırımlarda robotik uygulamalar ile hız ve kalite konusunda ilerlemeyi planlıyoruz. Özellikle son dönemde son teknoloji makine yatırımlarına hız veriyor ve mevcut makinelerimizi yeniliyoruz.

2023 yılında insan gücü ile kullanılan makinelerimizi robot kullanımına dönüştürmeye yönelik yatırımlar yapacağız. Mevcutta kullandığımız otomatik yükleme ve boşaltma robotlarına yenilerini ekleyerek makine kapasitelerinin hakkını veren çalışma koşulları sağlayacağız. Aynı zamanda verimlilik ölçme yazılımları ile hem iş istasyonu hem çalışan bazlı hem de fabrikanın tümü olarak verimliliğimizi izlenebilir kılacağız. Mevcut iş gücümüzü arttırmadan, iyi organize olmuş çalışanlar ve iyi planlanmış iş metotları ile verimlilik seviyemizi yükseltmeyi hedefliyoruz.Çünkü ORKA Banyo olarak, her dönem uzun soluklu yaptığımız yatırımların uişimize yaptığımız yatırım olduğuna inanıyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account