Katip Çelebi Üniversitesi İlk Fakültesinde Arçelik VRS Klima Sistemlerini Tercih Etti

Yazar:Editor
15.01.2013

 

Resmi olarak 2010 yılında İzmir’in 4. devlet üniversitesi olarak kurulan Katip Çelebi Üniversitesi,  80.000 m2’si  kapalı alan olmak üzere, toplam 700 dönüm alana sahiptir.

İsmini 17. yüzyılda İstanbul’da yaşamış olan Osmanlı bilim adamı Katip Çelebi’den almaktadır. Aynı zamanda İzmir’de ilk kurulan “Sağlık Bilimleri Fakültesi” olma özelliğini de taşımaktadır.

Üniversitenin bünyesinde Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diş Hekimliği Fakültesi, Gemi ve Denizcilik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Orman Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Turizm Fakültesi olmak üzere, 10 fakülte ve 1 yüksek okul bulunmaktadır. Katip Çelebi Üniversitesi kurulduktan sonra İzmir’in en büyük devlet hastanesi olan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi de Katip Çelebi Üniversitesi bünyesine verilmiştir.

Katip Çelebi Üniversitesi’nin yapımına başladığı ilk bina olan Diş Hekimliği Fakültesi binası, bir tadilat projesidir. Fakülte binası içinde ameliyathaneler, muayene odaları, derslikler ve öğretim görevlileri odaları bulunmaktadır.

Projenin en başından itibaren, Katip Çelebi Üniversitesi idaresi ile beraber, projenin tasarım aşamasından itibaren uygulamaya kadar her an projeciye, idareye, müteahhite ve taşerona her türlü teknik destek ve bilgiyi sağlayarak, projenin hayata geçirilmesinde katkıda bulunulmuştur.

Diş Hekimliği Fakültesi’nde 1 adet 20 HP, 1 adet 46 HP, 1 adet 52 HP ve 5 adet 64 HP dış ünite olmak üzere toplamda 438 HP kapasite dış ünite, ve bu dış ünitelere bağlı kaset tipi, duvar tipi ve gizli tavan tipi olmak üzere toplam 183 adet de iç ünite bulunmaktadır.

Projelendirme aşamasında binanın mimarisi ve şekli dikkate alınarak, yüksek tavanlı galeri boşluklarının olduğu bölümlerde, iklimlendirilen havanın homojen dağılımı ve yine iklimlendirilen havanın aşağıdaki bölümlere ulaşmasını sağlamak amacı ile bu bölümlerde gizli tavan tipi yüksek statik basınçlı ürünler seçilmiştir. Fakültenin dersliklerinin bulunduğu kısımlarda konfor şartları düşünülerek, sessiz ve havayı homojen dağıtabilecek kaset tipi ürünler seçilmiş ve bu mekanlar öğrencilerin ders saatlerinde dinç kalabilmesi için ısı geri kazanım sistemleri ile taze hava verilecek şekilde projelendirilmiş ve uygulanmıştır.

Ayrıca projede binanın yapısından dolayı dış ünite yerleşimleri binanın yan cephelerine yapılmıştır. Buradan iç ünitelere çekilecek boru mesafelerinin fazla olması, Arçelik VRS sistem ürünlerin 225 m. eş değer boru uzunluğu ve toplamda 1.000 m. bakır borulama yapabilme kabiliyeti ile sorunsuz çözülmüştür.

Ayrıca binada kullanılan iç ünitelerin tek bir merkezden kontrol edilmesi ve üniversitenin yeni yapılacak sistemlerinin de yine tek bir merkezden kontrol edilebilmesi için Arçelik’in otomasyona ve bina yönetim sistemlerine uygun merkezi kumandaları seçilmiştir. Arçelik Sistem Klima Satış ekibinin, mühendislerinin, bayi ve servislerinin bu fakülte için göstermiş olduğu özverili çalışma sayesinde Katip Çelebi Üniversitesi bu projenin ısıtma ve soğutma sistemlerinde Arçelik VRS klima sistemlerini tercih etmiştir. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account