Siemens, kablosuz yangın algılama sistemini duyurdu

Editör
15.01.2013

 

Siemens, yangın algılama sistemlerini daha verimli hale getiren yeni kablosuz yangın algılama sistemini duyurdu. Kısaca Swing olarak adlandırılan Siemens Wireless Next Generation sistemiyle kablolamanın uygulanamadığı ya da tercih edilemediği yerlerde güvenilir bir sistem kurmak mümkün hale geliyor.

Siemens Swing, failsafe kablosuz ağ ile patentli ASA (Advanced Signal Analysis) teknolojisini bir araya getiriyor. Swing sistemi, kenetlenme teknolojisi temelinde redundant haberleşme ile kablolu çözüme denk bir şekilde güvenli ve güvenilir olarak haberleşmeyi üst seviyeye taşıyor.

Kenetli ağ ortamında her kablosuz cihaz yakınındaki cihazla haberleşiyor ve bu sayede bilgi iletimi için her zaman en az iki yedekli yola sahip olunuyor. Güvenilirliği yükseltmek için cihazın çoklu kanal ile iki frekans bandı bulunan sistemde bir arıza durumunda ağa otomatik giriş ile kanal ve/veya frekansı değiştirebiliyor ya da bilgileri yakınındaki cihaz aracılığıyla ileterek haberleşmesini “onarabiliyor”. Böylece tüm mevcut bilgiler, her zaman ağ geçidine, dolayısıyla yangın kontrol paneline ulaşabiliyor.

Kenetlenme teknolojisi, geniş ağlar kurarken farklı bir fayda da sağlıyor. Her yangın dedektörünün komşu cihaz ile haberleşmesi sırasında merkezi ağ geçidiyle doğrudan kablosuz iletişim kurmasına gerek kalmıyor. Bir ağ geçidi kullanılarak, 60 metre kapsama alanında, yani takriben 5 kata kadar monte edilebiliyor.

Her Swing yangın dedektörü iki optik ve iki ısı sensörlü yedekli bir sensör sistemine sahip olarak geliyor. ASA teknolojisinin sağladığı özel parametre setleri, dedektör konfigürasyonunu özel çevre koşullarına göre optimize etmeye olanak tanıyor. ASA teknolojisi, dedektör sinyalini gerçek zamanlı yorumlayarak parametre setlerini dinamik olarak adapte ediyor.

Böylece güvenilirlik koşulları yerine getirilirken yanlış alarmların da önüne geçiliyor. Tüm bu avantajlar, bina teknolojileri sistemleri için alarm hatayla tetiklendiğinde oluşan finansal zararı kompanze etmek dahil olmak üzere Gerçek Alarm Garantisi sunar.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account