İnşaat Sektörüne Yön Veren Ytong 50 Yaşında

Editör
14.01.2013

 

Türk inşaat sektörüne yön veren markalardan biri olan Ytong’un Türkiye’deki 50 yılının hikayesi ve gelecek hedefleri 9 Ocak’ta Four Seasons Bosphorus Hotel’de düzenlenen basın toplantısı ile paylaşıldı.

Türk Ytong’un Kurucusu ve Onursal Başkanı Bülent Demiren’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında ünlü belgeselci Nebil Özgentürk’ün hazırladığı tanıtım filmi de gösterildi. Toplantı sonunda basın mensuplarıyla birlikte 50. Yıl pastası kesildi.

Yapı malzemesi sektörünün lider markası Türk Ytong, kuruluşunun 50. Yıldönümünü kutluyor. Üstün ısı yalıtımı ve deprem dayanımı özelliklerinin yanı sıra; yangın güvenliği, hafifliği, kolay işlenebilirlik ve çevre dostu özellikleri ile Türk inşaat sektörüne yön veren Türk Ytong’un 50. Kuruluş yıldönümü için bir basın toplantısı düzenlendi.

09 Ocak Çarşamba günü Four Seasons Bosphorus Hotel'te yapılan toplantıya; Türk Ytong’un Kurucusu ve Onursal Başkanı Bülent Demiren’in yanı sıra Yönetim Kurulu Başkanı F.Fethi Hinginar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mrh. Üye Nükhet Demiren ve Genel Müdür Gökhan Erel katıldılar. Aynı zamanda Türk Ytong Yönetim Kurulu üyesi olan iş adamı ve spor yazarı Ömer Üründül de toplantıda yerini aldı.

Ünlü belgeselci Nebil Özgentürk’ün Türk Ytong için yaptığı tanıtım filmiyle başlayan toplantının açılış konuşmasını Türk Ytong’un Kurucusu ve Onursal Başkanı Bülent Demiren yaptı.

Basın mensuplarıyla Türk Ytong’un kuruluş hikâyesini paylaşan Demiren, yapılarda deprem dayanımı ve enerji tasarrufu konularında Ytong’un çözüm olacağını öngörerek, 1963 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile bu malzemenin Türkiye’de üretilmesine öncülük yaptıklarını söyledi. Türk Ytong’un geride kalan yarım asırlık süreçte ülke ekonomisine ve inşaat sektörüne büyük katkılar yaptığını ifade eden Bülent Demiren konuşmasını şöyle sürdürdü:“Ytong’un Türkiye’ye gelmesiyle, inşaat sektörümüzün modernleşmesi adına çok önemli bir süreç başladı. 1960’da kurulan Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) sayesinde, ülkemizde o tarihe kadar standardı olmayan birçok inşaat malzemeleri yanında, Almanya’dan tercüme edilerek alınan normlardan, Türk Gazbeton normu (TSE 453) inşaat piyasasına arz edildi.

Türkiye'nin ısı yalıtımı ile ilgili ilk yönetmeliğinin hazırlanması için, Alman DIN normlarını Türkçeye çevirerek TSE’ye sunduk. Ardından 1970 yılında Türkiye’nin ısı yalıtımı konusundaki ilk düzenlemesi olan “TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları”, Ytong’un da katkılarıyla TSE tarafından yayınlandı. Türk Ytong’un yapı standartlarının geliştirilmesinde, geçmişte olduğu gibi gelecekte de öncülük yapması her zaman iftihar vesilesi olmuş ve olacaktır.”

 Bülent Demiren’den sonra söz alan Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F.Fethi Hinginar ise Ytong’un Türkiye’deki gelişimini anlattı. İlk Türk Ytong fabrikasını kurdukları 1965 yılından bu yana büyük bir gelişme gösterdiklerini belirten Hinginar, 2008 yılında Bilecik’te dünyadaki en büyük Ytong fabrikasını açtıklarını söyledi.

“Sektörümüzde % 60 pazar payıyla lideriz”

Türk Ytong’un sektördeki konumuyla ilgili bilgiler veren F.Fethi Hinginar basın toplantısında şunları söyledi: “2008 yılından bu yana fabrikalarımızda kapasite artırıcı yatırımlar yapıyoruz.

Bu yatırımlarımızın sonucunda bugün 2 milyon metreküp Ytong üretim kapasitesine ulaştık. 2 milyon metreküp kapasite ile yılda 150 – 200 bin konut için malzeme üretebiliyoruz.

Kabaca hesaplarsak, bu miktar konutun ortalama 600 bin kişiye sağlıklı ve çağdaş barınma imkanı sağladığını görebiliriz.  50. Yılımızı kutlarken geride bıraktığımız dönemde ürettiğimiz, toplam 21 milyon m³ Ytong ile yaklaşık 1 milyon 500 bin adet konut inşa edildi. Sektörümüzde % 60 pazar payıyla lideriz. Aynı zamanda Ytong üretiminde, Avrupa’nın ikinci büyük üretici ülkesi olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Ytong’un depreme dayanıklı bir malzeme olduğunu ifade eden F.Fethi Hinginar, Ytong malzemeyle yapıldığı için Van depreminde evi hasar görmeyen bir yurttaşımızın gönderdiği duygusal mektuptan bir bölümü de basın mensuplarıyla paylaştı.

Toplantının bir diğer konuşmacısı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mrh. Üye Nükhet Demiren sözlerine Ytong’un 'Yüzyılın Markaları'ndan biri olduğunu belirterek başladı. Türk Ytong’un AR-GE, eğitim ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Demiren konuşmasına şöyle devam etti:“İnovasyon yani yenileşim bizim için çok önemlidir. Hatta Türk Ytong, inovasyonun kendisidir! Türk Ytong, 50 sene önceden, günümüzün dünyasının ihtiyaçlarını karşılama vizyonunu geliştirmiştir.

Enerji tasarrufunun hiç konuşulmadığı, bilinmediği zamanlarda, ısı yalıtımını düşünmüş, depreme ve yangına karşı önlemler geliştirmiştir. Çevreye duyarlı, kolay işlenen, sürdürülebilir malzemeler üretmek Türk Ytong’un vizyonunun ve elbette inovasyonun en iyi örnekleridir. Türk Ytong’un başarısının bir başka nedeni de, kullanıcılarına ürün kalitesinin yanında geniş bir teknik bilgi ve proje destek hizmeti vermesidir.”

Konuşmasında 50. Yıl projelerinden de bahseden Nükhet Demiren, “Modern Mimarlık Mirası”nın korunarak yaşatılması ve belgelenmesi konusunda farkındalık yaratmak için Mimarlar Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bir Ulusal Mimari Fikir Yarışması açacaklarını belirtti. Demiren ayrıca “Mesleki ve Sektörel Eğitime Katkı” projelerini genişletmek için “Ytong Akademisi-50. Yılda 50 Durak” projesini hayata geçireceklerini söyledi.

Nükhet Demiren konuşmasının sonunda, dünyada ve Türkiye’de sadece Ytong tarafından üretilmekte olan; yanmaz, hafif ve mineral yalıtım malzemesi “Ytong Isı Yalıtım Plağı” hakkında şunları söyledi: “Ytong Isı Yalıtım Plağı, bir inovasyon ürünü olarak, sektörde beklediğimizin üzerinde bir ilgi gördü. 2013 yılında bu ürünle ilgili üretim kapasitemizi ikiye katlıyoruz. Bu kapasiteyle yıllık 150 bin metrekare, mantolamaya alternatif yanmaz yalıtım yapacağız.”

Çevresel Ürün Deklarasyonu’na sahip tek marka

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel ise Ytong’un çevreci duruşu ve enerji tasarrufu konusunda ülke ekonomisine olan katkıları hakkında bilgiler verdi. Ytong’un her aşamada çevreye karşı hassas ve bilinçle yaklaşan bir inşaat konsepti olduğunu ifade eden Gökhan Erel şunları söyledi:“Ytong, hammadde kazanımından inşaat malzemesi üretimine, malzemenin işlenmesinden, yapı ömrüne katkısına, hatta yıkılan bir binanın tasfiyesine kadar tüm detaylar düşünülerek tasarlanmıştır. 2011 yılında bu konuda çok değerli bir belgeye de sahip olduk.

Ürettiğimiz malzemelerin çevre dostu olduğunu belgeleyen ve dünyaca kabul edilen bir beyanname olan Çevresel Ürün Deklarasyonu’na (Enviromental Product Declaration - EPD) Türkiye’de sahip olan ilk markayız. Ytong yapılan tüm Leed sertifikalı gibi yeşil binaların öncelikli malzemelerinden biri olarak gösteriliyor.”

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, Ytong’un kentsel dönüşümde üstleneceği rolle ilgili de konuşarak şunları söyledi: “Türkiye'de toplam konut açığının 2.5 milyon adet olduğu ifade ediliyor. Mevcut yapı stoğunun ise yaklaşık yüzde 60'ı deprem açısından riskli, enerji verimliliği açısından uygun olmayan, mühendislik hizmeti almamış binalardan oluşuyor.

Önümüzdeki dönemde bu durumdaki 6,5 milyon adet konutun Kentsel Dönüşüm projeleri kapsamında ele alınması planlanıyor. Yenilenecek bu yapılar yeşil ve sürdürülebilir bina konsepti ile yapılacak. Ytong bütün sayılan özelliklerin yanında sektöründe ilk ve tek Çevre Etiketi’ne sahip olması nedeni ile bu projelerde fark yaratan bir çözüm ortağı olacaktır.”

Ytong 10 milyar doları aşkın bir enerji tasarrufu sağladı 

Enerji konusunda dışa bağlı bir ülke olduğumuzu hatırlatan Gökhan Erel, Ytong’un 10 milyar doları aşkın enerji tasarrufu sağlayarak Türkiye ekonomisine büyük bir katkıda bulunduğunu söyledi: “Dış ticaret açığının 2012 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 71.4’ünün enerji ithalatından oluştuğunu göz önünde bulundurursak, enerji tasarrufunun ülkemiz için ne derece önemli olduğunu daha iyi anlamış oluruz.

19 milyonun üzerinde konut stoğu bulunan Türkiye’de sağlanan, enerjinin yüzde 40’tan fazlası konutlarda tüketiliyor. Bu konutların birçoğunda hiç ısı yalıtımı olmadığı veya yetersiz olduğu bilinen bir gerçektir. Yapısı gereği ısı yalıtımı sağlayan Ytong, bu konuda da çok önemli bir rol üstleniyor. Bu konuya rakamsal bir örnek vermek gerekirse, gururla söylemek isterim ki, Ytong ile yapılan konutlarda 50 yıl boyunca 10 milyar doları aşkın bir enerji tasarrufu sağlanmıştır.”

Türk Ytong 50. Kuruluş Yıldönümü basın toplantısı Genel Müdür Gökhan Erel’in konuşmasının ardından Ytong 50. Yıl pastasının kesilmesiyle son buldu.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account