Bosch çalışanları, sürdürülebilir geleceğe Enerji Verimliliği Okulu’nda hazırlanıyor

Editör
14.01.2013

 

Dünyanın önde gelen hizmet ve teknoloji tedarikçisi Bosch Grubu, sürdürülebilir gelecek için çalışanlarıyla el ele verdi.Bursa’daki Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Dizel ve Benzinli Sistemler fabrikalarındaki çalışanların enerji verimliliği bilinci, dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan Enerji Verimliliği Okulu’nda eğlenceli ve eğitici etkinliklerle yükseltiliyor.

Dünyadaki diğer Bosch fabrikalarına da örnek olan Enerji Verimliliği Okulu’nda hem en gelişmiş teknolojiler hem de fazla maliyet gerektirmeden yapılabilecek basit, küçük uygulamalar gösteriliyor.

Doğal kaynakların hızla tükendiği günümüzde, enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Sürdürülebilir bir dünyada yaşamanın en önemli koşulu olarak enerji verimliliği giderek daha ön plana çıkıyor. 

Enerji verimliliği konusunda bireylerden kurumlara kadar herkese görev düştüğünün bilincinde olan Bosch Grubu, dünyada ilk kez Türkiye’de hayata geçirdiği ve diğer Bosch fabrikalarına da örnek olan Enerji Verimliliği Okulu’nda, eğlenceli ve bilgilendirici etkinliklerle çalışanlarının dikkatini konuya çekmeyi hedefliyor. 

2011 yılında Enerji Verimliliği Haftası’nda açılışı yapılan Enerji Verimliliği Okulu, bugüne kadar yaklaşık 3.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Her yıl Ulusal Enerji Verimliliği Haftası’nda özel etkinlerle kutlanan okul hakkında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Teknik Genel Müdürü Dr. Andreas Wolf, Bosch çalışanlarının enerji verimliliği konusunda girişimci projelere imza attıklarını vurguladı. “Çalışma arkadaşlarımızın girişimciliklerine, girişimci ruhlarına her zaman tam destek verdik. Vermeye de devam edeceğiz” diyen Dr. Wolf, Enerji Verimliliği Okulu’nun çalışan girişimciliği öncülüğünde hayata geçmiş en güzel örneklerden biri olduğunu kaydetti.

Dr. Wolf: “Çalışanlarımızı ve paydaşlarımızı bilinçlendirmek, görevimiz”

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Teknik Genel Müdürü Dr. Andreas Wolf, “Dünyamız, şimdiye kadar hiç yaşamadığı sorunlarla karşı karşıya bulunuyor.

Bosch Grubu olarak bu sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olmak istiyoruz. Hatta enerji verimliliğinin de ötesine geçmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle daha yaşanabilir gelecek adına çalışanlarımızı ve tüm paydaşlarımızı bilinçlendirmeyi görev kabul ediyoruz” diye konuştu. 

Bosch Türkiye’nin çevre dostu ürünler ve sürdürülebilir kaynak tasarruflu üretim şekline odaklandığını kaydeden Dr. Wolf, “Bu nedenle portföyümüzde temiz enerji üreten tesisler bulunuyor. Bursa’da dizel ve benzinli motorlarda yakıt tüketimini belirgin şekilde azaltan yeni teknoloji püskürtme sistemleri üretiyoruz. Tüm üretim tesislerimizde, karbondioksit (CO2) emisyonunu düşürerek temiz bir dünya ve çevre için katkı sağlıyoruz” dedi.

Bursa’da 2 yılda 100’den fazla projeyle 1 milyon Avro’luk tasarruf

2010 yılında, Bursa’daki fabrikalarda enerji tüketimi ve CO2 emisyonunu 2015’e kadar %30 azaltacak bir proje başlattıklarını kaydeden Dr. Wolf şu açıklamalarda bulundu:"Bu projeyi 3 adımda uygulamaya koyduk. İlk aşamada, üretimde kullandığımız enerji maliyetini çıkarmak için gerekli ölçüm cihazlarını kendimiz geliştirdik ve düzenli olarak kullanmaya başladık.

Ana tüketimlerimizin neler olduğunu öğrendikten sonra, iki yılda bu konuda 100’den fazla proje tamamladık. Bu projeler sayesinde 15 bin ton karbon emisyonunu önledik ve 1 milyon Avro tasarruf sağladık. Böylece doğaya 750 bin adet ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunduk. 3. Aşamada ise Türkiye’deki ve yurt dışındaki paydaşlarımızla sürekli temas halindeyiz ve düzenli olarak bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz.” 

Bosch çalışanlarından 2 yılda 500’ün üzerinde iyileştirme önerisi geldi, 3000 kişi tarafından ziyaret edildi

2011’de hayata geçirdikleri Enerji Verimliliği Okulu’nun tüm Bosch çalışanlarına ve dışarıdan gelen herkese açık olduğunu dile getiren Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Teknik Genel Müdürü Dr. Andreas Wolf, “Enerji Verimliliği Okulumuz sayesinde çalışanlarımızı ve ilgili misafirlerimizi enerji kaynaklarının dikkatli kullanımı konusunda motive ediyoruz. Enerji ve su tasarrufu için hangi tekniklerin kullanıldığını ve özellikle Bosch’un uyguladığı teknikleri anlatıyoruz.

Örneğin; Enerji verimliliği okulu bugüne kadar Türkiye, İtalya ve Almanya Bosch fabrikalarından ve Bursa’daki okullardan oluşan yaklaşık 3000 ziyaretçi tarafından gezildi. Bursa’daki okullar okulumuzu ziyaret etmeye devam edecekler. Çalışanlarımızın enerji tasarrufu konusundaki fikirlerini alıyoruz. Çevre koruma konusunda çalışanlarımız, sadece son iki yılda 500’ün üzerinde iyileştirme önerisi verdiler” diye konuştu.

Enerji Verimliliği Okulu’nda ele alınan konulardan bazıları: 


—Binalarda ısı kayıp ve kaçakları 

—Yapı ve yalıtım malzemesi çeşitleri

—Yalıtım camı uygulamaları

—Verimli aydınlatma 

—Konvansiyonel/ Yoğuşmalı kombi

—Güneş kolektörü uygulamaları

—Tesisatlarda Yalıtım

— Radyatör ve Zeminden Verimli ısıtma sistemleri

—Isı geri kazanımı

—Basınçlı hava Sistemleri

—Sabit Devirli  - Değişken devirli klima

—Su tasarruf uygulamaları

—Yüksek verimli motor uygulaması

—Yenilenebilir enerji kaynakları 

Dergisi 


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account