İstanbul'da kentsel dönüşümün yıldızı şehir merkezlerindeki fabrikalar oldu.

Yazar:Editor
14.01.2013

Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan patlama nedeniyle merkezde bir apartman dahi yapacak yer kalmayınca firmaların gözdesi fabrika arazileri oldu.

Çoğu atıl durumda olan bu araziler için kıyasıya rekabete tutuşan inşaatçılar, buralarda lüks konut projeleri hayata geçiriyor. Ortalama metrekare fiyatları 4 bin TL'den başlayan evler adeta peynir ekmek gibi satılıyor. Fabrika arazilerinin en gözde semtleri ise Kağıthane, Zeytinburnu, Ayazağa ve Kartal. 

YENİ TREND 

YDA Grup ve Kuruluş İnşaat iştirakiyle Zeytinburnu Veliefendi'de inşa edilen The İstanbul Veliefendi projesi Koç Grubu'na ait eski Bozkurt Mefruşat fabrikası arazisinde yükseliyor. Ayazağa'daki Evyap fabrikası arazisi üzerine yapılan Vadi İstanbul da Artaş, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu ortaklığında hayata geçiriliyor.

Sur Yapı'nın Adapark projesi Aydınlı Örme, Güneşli'deki Corridor projesi ise eski bir fabrikadan dönüşü. Eroğlu Yapı ve Doğa Şehircilik'in inşa ettiği Platform Merter projesi de Merter'deki eski Vakko arazisine yapılıyor. Viatrans-Meydanbey ortaklığında Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası arazisi üzerine kurulacak olan proje de eski fabrikanın mimarisine sadık kalınarak inşa edilecek.

Kentsel dönüşümü tetikleyecek

Kağıthane Deresi'nin iki yakasındaki depo, fabrika ve atölye komplekslerinin yerini alışveriş merkezleri ve rezidanslar alıyor. Dap Yapı Kağıthane'de eski Polisan boya fabrikasını dönüştürerek Dap Z ofis projesini gerçekleştirdi. Şirketin yine Maltepe'de hayata geçirdiği Dalga, Burgu ve Tango projeleri eski fabrikalardan dönüşen projeler.

Önümüzdeki günlerde satışa çıkacak yeni projenin de eski bir fabrika arazisi olduğunu söyleyen Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Son yıllarda birçok bölgede fabrikalar, ofis ya da konut alanları haline geldi. Bu trend kentsel dönüşümü tetikleyecek" diyor. 

Ulaşım kolaylığı tercih sebebi

Beyaz yakalı çalışanlar ulaşım kolaylığı ve iş merkezlerine yakınlığı nedeniyle bu projeleri yakın takibe almış durumda. Bir dönem İstanbul'un en önemli sanayi tesisleri konumundaki birçok fabrika arazisinde şu anda yatırım tutarı yaklaşık 4 milyar lirayı bulan konut projeleri hayata geçiriliyor.

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account