Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2013 yılına hızlı girdi.

Editör
14.01.2013

 

İdare yükseköğretimin altyapısını güçlendirmek amacıyla, yeni yılın ilk aylarında 4 üniversiteye idari ve eğitim binaları yapımı için ihaleye çıkıyor. Şırnak, Bartın ve Bozok Üniversiteleri için Ocak ayında, Bülent Ecevit Üniversitesi için de Şubat ayında ihale yapılacak. Şırnak'a inşa edilecek kampüste olimpik yüzme havuzu da bulunacak. TOKİ'nin Şırnak'ta yapacağı modern kampüs, bölgedeki öğrenciler için cazibe merkezi olacak. 

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre kuruluş, yeni yılda yükseköğretimin alt yapısını güçlendirmek için çalışmalara hız verdi. İdare öncelikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde üniversite eğitimi alacak öğrencilerin modern tesislere kavuşması amacıyla Şırnak Üniversitesi'ne modern eğitim binaları inşa edecek. 

Yatırımlarında son yıllarda Doğu illerine ağırlık veren TOKİ, Şırnak Üniversitesi ile imzalanan protokol çerçevesinde kampüs yapım ön yeterlilik ihalesini 22 Ocak 2013'te gerçekleştirecek. Proje kapsamında Şırnak Üniversitesi'ne rektörlük binası, eğitim binaları, kültür merkezi, kütüphane, kafeterya, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu ve 54 adet lojman inşa edilecek.

TOKİ'nin inşa edeceği yapılarla Şırnak Üniversitesi, bölgede yükseköğrenim açısından cazibe merkezi haline gelecek. Kültür merkezi, kütüphane, kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzlarıyla öğrenciler İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerdeki üniversitelerde olduğu gibi modern tesislere kavuşmuş olacak.

BARTIN ÜNİVERSİTESİ YENİLENİYOR-

TOKİ ile Bartın Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, üniversiteye, merkezi sözel derslik, edebiyat fakültesi, mühendislik fakültesi ile öğrenci ve personel yemekhanesi inşa edilecek. TOKİ, Bartın Üniversitesi'nin ihalesini de 23 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirecek.

BOZOK ÜNİVERSİTESİ'NE MİMARLIK FAKÜLTESİ

TOKİ'nin Yozgat'taki Bozok Üniversitesi ile imzaladığı protokol kapsamında, rektörlük idari birimler hizmet binası ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi ek binası inşa edilecek. Mühendislik Fakültesi, bünyesinde dekanlık birimi ve konferans salonu da bulunan 114 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Biyosistem, Makina, İnşaat ve Jeoloji Mühendisliği'ni bünyesinde barındıran Mühendislik Fakültesi'nin bölümlerine has amfiler, derslikler, laboratuvar birimleri, öğretim elemanları ofisleri ve kullanıcılar için düşünülmüş ortak sosyal kullanım alanları tasarlandı.

Bloklar arasında akademik personel ve öğrencilerin kampüs yaşamı içerisinde doğal yapıyla olan ilişkilerini koparmamak amacıyla yapının kuzey yönünden güney yönüne doğru arazinin eğimli yapısına uyumlu şekilde yeşilrekreasyon alanlar planlandı. Bu yeşil alanı, şelale ve akan su öğeleritakip edecek. Bozok Üniversitesi'nin ihalesi 30 Ocak 2013 tarihinde gerçekleşecek. 

ZONGULDAK'A KANSER ARAŞTIRMA MERKEZİ

TOKİ, Zonguldak'ta bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi için de eğitim ve idari binalar inşa edecek. Üniversitenin merkez kampüsünde, Maden Mühendisliği Fakültesi derslik ve ofis binaları, kapalı yüzme havuzu ve KanserAraştırma Merkezi yapılacak. Bülent Ecevit Üniversitesi için 11 Şubat 2013'de ihale düzenlenecek. 

TOKİ'DEN 879 OKUL

TOKİ, yaşanabilir yerleşim birimlerinin yanı sıra sosyal donatıları da inşa ediyor. İdare bu kapsamda 19 bin 677 derslikli 879 okul, 911 spor salonu, 41 kütüphane, 124 yurt ve pansiyon (42.478 kişi kapasiteli), 92 sağlık ocağı, 200 hastane, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 8 stadyum, 473 ticaret merkezi, 452 cami ve diğer sosyal donatı inşaatlarını da gerçekleştirdi. 

9 Ocak 2013 tarihi itibariyle 81 il, 800 ilçede, 2.531 şantiyede; 561 bin 172 konut rakamına ulaştı. Bu konutlardan, 477.356'sı yani yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde inşa edildi. 

İdare, oluşturduğu yeni tasarım birimi ile Türkiye genelinde yöre mimarisine uygun konut ve sosyal donatıları inşa etmeye devam ediyor. 2023 hedefine daha estetik ve görsel mimari niteliklere haiz inşaatlar ile devam edilecek.

KAYNAK: Sabah 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account