konutlarda KDV düzenlemesi konusundaki belirsizlik gibi faktörlerin etkisiyle 2012 yılında umduğunu bulamayan inşaat sektöründe gözler 2013'te beklenen gelişmelere çevrildi.

Editör
11.01.2013

 

2013 yılına yüzde 18 KDV kararı ile başlangıç yapan sektör, kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasalarından umutlu... Çukurova Gayrimenkul'un Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kara, inşaat sektörünün 2013 yılı tablosunu değerlendirdi. 

Yeni KDV sistemi daha adil 

Maliye Bakanlığı'nın yeni uygulamasına göre, arsa birim metrekare vergi değeri 500 ile 1.000 TL arasında olan konutlardan yüzde 8, 1.000 TL ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınacak. Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kara, KDV oranlarının arsanın birim metrekaresinin vergi değerine bağlandığı bu yeni sistemin daha mantıklı ve adil olduğunu söyledi.

Yeni düzenlemede belediye emlak rayiç bedeline göre belirlenecek oranlarda vergi ödeneceğini vurgulayan Kara, bundan böyle lüks semtlerdeki konutlarla diğer bölgelerdeki konutların bir tutulmayacağını söyledi. Kara, "1 Ocak 2013'ten sonra ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan ve arsa metrekare değeri nedeniyle yüksek vergi oranına giren projelerin fiyatlarında yaşanacak yükseliş sektörün satış potansiyelini sınırlayabilir." dedi. 

Dönüşüm ivme kazandıracak 

Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasalarıyla birlikte 2013 yılında geçen yıla göre daha hızlı büyüme beklendiğini ifade eden Kara, kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilecek yeni projelerin sektöre ivme kazandıracağını söyledi. Kara, "Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı." diye konuştu. 

Yabancılara oturma izni verilmeli 

2013'te Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasından sonra yabancıya konut satışında da artış beklendiğini hatırlatan Kara, mütekabiliyetten umulan faydanın sağlanabilmesi için gayrimenkul satın alan yabancılara oturma ve çalışma izni verilmesi gibi yasaya ek düzenlemeler yapılması gereklailiğinin altını çizdi.

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account