Yenilikçi yüzeylerin mimarı Cosentino Group, 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Söz konusu rapor ile birlikte şirket; ESG kriterlerine (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) dayalı olarak sürdürülebilirliğe yönelik kapsamlı bir yaklaşım benimsedi. Rapor, önceki Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) raporlarına göre daha önemli ve derin bir ilerlemeyi de gözler önüne serdi

Yazar:Editor
04.08.2022

Mimari ve tasarım için yenilikçi ve sürdürülebilir yüzeylerin üretimi ve dağıtımında dünya lideri olan Cosentino Group, çalışanlarına ve diğer paydaşlarına karşı ekonomik, sosyal, çevresel ve etik sürdürülebilirlik konusunda şeffaflık ve sorumluluk taahhüdünü yerine getirmeye devam ediyor. Şirket Küresel Raporlama Girişimi'nin (GRI) uluslararası standartlarına uygun olarak, şirketin 2030 Gündemi'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG'ler) katkılarını da rapor ediyor.

Cosentino Geleceğe Bakıyor

İnsanlar üzerinde mümkün olan en yüksek ve en iyi etkiyi, gezegen üzerinde minimum etki ile sağlama hedefiyle hareket eden Cosentino, sosyal, çevresel ve iyi yönetişim alanlarında stratejik kaldıraçlarını, kilometre taşlarını ve başarılarını raporda ortaya koydu. Geçtiğimiz yılın finansal sonuçlarında olduğu gibi şirket, finansal güce sahip olan inovasyon ve Ar-Ge ile verimli üretim, döngüsel ekonomi, eğitim, sosyal eylem ve hepsinden önemlisi güç ve yüksekliğe dayanan köklü bir iş modeli tarafından desteklendi.

Sürdürülebilirlik ve Çevre Yönetimi

Çevresel varlıklara ve çevresel iyileştirme maliyetlerine büyük önem veren Cosentino, geçtiğimiz yıl bu alanlara yaklaşık 30 milyon euro yatırım yaptı. Cosentino, döngüsel ekonomiye olan bağlılığını ve karbon ayak izinin azaltılmasını yüzde 99 yeniden kullanılmış su kullanımı, Sıfır Su Deşarjı (günlük arıtma ve 800 bin metreküp su devridaimi), yüzde 100 yenilenebilir elektrik enerjisi ve tüm yaşam döngüsü boyunca bir Karbon Nötr ürün olan Dekton® ve Silestone® ürünleri için HybriQ+® teknolojisi gibi sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesine de imza attı.

Cosentino ile Yeni Bir Endüstriyel Enerji Modeli

Cosentino, geçen yıl yenilenebilir enerji kaynaklarına ve öz tüketime dayalı olarak da su kaynaklarının yönetimini de kapsayan yeni bir endüstriyel enerji modeli de hayata geçirdi. Önümüzdeki haftalarda İspanya'da öz tüketimli fotovoltaik tesisini kuracak olan Cosentino, santral ile birlikte bu tesisin 20 MW tepe güce ve yaklaşık 34 GWH/yıl enerji üretim kapasitesine sahip olacağını belirtti. Bu sürecin ise fabrika çatılarına güneş panellerinin montajı ile tamamlanacağı açıklandı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account