İklimlendirme sektörü ihracatta yükselişe devam etti

Yazar:Editor
11.01.2013

 

İklimlendirme sektörü 2012 yılını 4 milyar dolar ihracat ile kapattı. Bir önceki yıla oranla yükselişini sürdüren sektör en fazla Almanya’ya ihracat yaptı.  Almanya’yı Irak, İngiltere, Rusya, Azerbaycan, İran, İtalya, Fransa, Romanya ve Türkmenistan takip etti.  

İhracatta en büyük payı yüzde 41.8’lik pay ile Tesisat Sistem ve Elemanları alırken, ardından yüzde 29.7 ile Isıtma Sitem ve Elamanları, yüzde 15.9 ile Havalandırma-Klima Elemanları ve yüzde 12.7 pay ile Soğutma Sistem ve Elemanları yer aldı. 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, ihracatta yükseliş trendinin devam ettiğini söyleyerek, İSİB önderliğinde 2023 yılı 25 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti. 

Dünya iklimlendirme ticaretinin 446 milyar dolar olduğunu ve Türk iklimlendirme sanayinin bu Pazar içinde binde 9’luk bir paya sahip olduğuna dikkat çeken Poyraz, “ Türkiye, dünya ihracatı içindeki payını geçtiğimiz sene binde 7.4’ten binde 8.2’ye çıkardı.

Türkiye 2012 yılında da 152 milyar dolar ihracat ile yeni bir rekora imza attı. Türk iklimlendirme sektörü de ihracatta yükselişini sürdürüyor. Bizim dünya iklimlendirme pazarındaki payımız binde 9 oranında. Türkiye ortalamasının bile üzerindeyiz” dedi. 

Sektör ihracatçısının daha geniş pazarlara hitab edebilmesi için İSİB’in 2013 yılında yoğun bir tempoda çalışacağını belirten Poyraz, sözlerine şöyle son verdi,  “Türk iklimlendirme sektörünün en önemli hedeflerinden biri de dünya pazarlarında etkin bir rol alabilmektir. Bu kapsamda sektörümüzün global pazarda daha fazla yer edinebilmesi için tanıtım faaliyetlerine İSİB önderliğinde ağırlık verdik.

Özellikle yurt dışı fuarlara milli katılım düzenlenmesi ve tanıtım masaları oluşturulmasına yönelik çalışmalara başladık. 2013’te de Brezilya Febrava Fuarı, Fransa Interclima, Fas Batimat Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenlenecek.

Yine, Fas’a sektörel ticaret heyeti düzenlenecek. Climamed Sempozyumu ile eş zamanlı olarak VIP heyet organizasyonu oluşturulacak. Ankara’daki Sodeks fuarına alım heyeti düzenlenecek. Almanya ISH fuarına info standı açılacak.

Global pazarda sektörümüzün sesini en etkili şekilde duyuracağız. Made in Turkey markalı Türk iklimlendirme ürünleri dünyanın dört bir yanında, kalitesi ve güvenilirliği ile yer alacak.” 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account