Endüstriyel yangın ve itfaiye hizmetlerinde sektör lideri olan Falckon, gençlere istihdam sağlamanın yanı sıra onlara sektörel anlamda tüm bilgileri hem teorik hem de pratik olarak öğretiyor. Endüstriyel itfaiyecilik konusunda Türkiye’nin öncü bir konuma geçmesini misyon edindiklerini belirten Falckon Genel Müdürü Anıl Yamaner, ‘‘Türk itfaiyeciliğinin profesyonelliğini tüm dünyaya kanıtlamayı hedefliyoruz’’ dedi

Yazar:Editor
29.07.2022

2013 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan ve endüstriyel yangın ile itfaiye hizmetlerinde öncü olan Falckon, sektöründe lider konumunda bulunuyor. Endüstriyel itfaiyecilik alanında faaliyet gösteren ve şirketlerin operasyonlarına katkı sağlayan Falckon, “yangınla mücadele hizmetleri”, “yangın eğitimi”ve “yangın danışmanlığı”alanlarında şirketlere çözüm ortağı oluyor. Yangın danışmanlığı ile yangına karşı alınması gereken önlemleri tesislere ve üretim merkezlerine özel çözümlerle sağlayan şirket, yüksek riskli alanlar için yangından korunma danışmanlığı sağlıyor.

‘‘Türk İtfaiyeciliğinin Profesyonelliğini Tüm Dünyaya Kanıtlayacağız’’

Avrupa ve Orta Doğu’dan itfaiye profesyonellerini hem eğiten hem de personellere akreditasyon imkanı sağlayan şirket, faaliyet göstermeye başladığı günden bugüne dek, Türkiye’nin bu sektörde adı olan bir oyuncu olmasını amaçlıyor. Endüstriyel itfaiyecilik eğitimlerinde dünyanın önde gelen ülkesinin şu anda Hollanda olduğunu belirten Falckon Genel Müdürü Anıl Yamaner,‘ ’Hollanda’nın kimya ve petrokimya konusundaki öncülüğü, edinilen tecrübeler, hükümetin endüstriyel yangınlarla mücadele konusundaki kararlılığı, gelişmiş eğitim tesisleri ve dünyaca ünlü eğitmenlerin mevcudiyeti önemli rol oynuyor. Türkiye, endüstriyel yangın ve itfaiye eğitimleri konusunda Falckon ile yarışa dahil oldu. Endüstriyel itfaiyecilik konusunda Türkiye’nin öncü bir konuma geçmesi bizim misyonuz ve bu konuda kararlı bir şekilde ilerliyoruz. Falckon, Türk itfaiyeciliğinin profesyonelliğini tüm dünyaya kanıtlayacaktır’’ ifadesini kullandı.

Hem Teorik Hem de Pratik Deneyim İmkanı

Endüstriyel itfaiyeciliğin gündemi yakından takip etmeyi gerektiren aktif bir meslek olduğunu anlatan Anıl Yamaner, ‘‘Falckon, bir nevi akademi olduğundan dolayı gençlere istihdam sağlamanın yanı sıra onlara dışarıda öğrenemeyecekleri bilgileri hem teorik hem de pratik olarak öğretiyoruz. Bunu sağlarken de tüm dünyada kabul görmüş standartları uyguluyoruz” ifadesini kullandı.

Eğitimler Sahadaki Değişikliklere Paralel Olarak Artırılıyor

Farklı uzmanlık seviyeleri için farklı eğitimlerin olduğunu kaydeden Anıl Yamaner, “Falckon’dagöreve başlayacak tüm personeller sahada görevlendirilmeden önce müfredatı Hollanda’da yazılmış olan Industrial Fire Team Member (IFTM), yani endüstriyel itfaiye takım üyesi eğitimini alıyor. Takım liderleri de Industrial Fire Team Leader (IFTL), yani endüstriyel itfaiye takım lideri eğitimlerini tamamlıyor. Bu eğitimler sadece akredite eğitmenler tarafından veriliyor. Ancak eğitimler, çalışacak sahaya göre uzmanlık eğitimleri ve yetkin kalma eğitimleri ile devam ediyor. Her profesyonel itfaiyeci yılda 250 eğitim kartını tamamlıyor ve gelişimleri takip edilip bu eğitimlerin çeşitlilikleri, sahadaki değişikliklere paralel olarak artırılıyor. Örneğin otomotiv sektöründe çalışan bir itfaiyeci, tesisin elektrikli araçlar üretmeye başlaması ile birlikte elektrikli araç yangınları ve Li-Ion bataryalar konusunda uzmanlık eğitimi alıyor’’ diye konuştu.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create Account



Log In Your Account