Türkiye’nin önde gelen müteahhitlerinden olan STFA, 75. yılını kutluyor. Gerek mühendislik gerek inşaat alanında sayısız ilke imza atmış olan STFA, 75. yılını bir kitapla taçlandırıyor.

Editör
10.01.2013

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin önde gelen müteahhitlerinden olan, Türk mühendisinin bilgi ve becerisini yurt dışına taşıyan ilk Türk Müteahhidi olarak sektöre öncülük eden STFA, 75. yılını kutluyor. STFA, 75 yıllık tecrübelerinin, gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayacak Geçmişten Geleceğe STFA “İLK” kitabını kamuoyunun beğenilerine sunuyor.

1938 yılında iki yüksek mühendis arkadaş, Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya tarafından kurulan ve geçen 75 yıl içerisinde Türk müteahhitlik sektöründe sayısız “ilk”i gerçekleştirmiş olan STFA, 75. yılı vesilesiyle bir kitaba imza attı. Geçmişten Geleceğe STFA “İLK” kitabı, okuyucusunu STFA’nın 75 yıllık tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkarırken,  iki yüksek mühendis arkadaşın müstesna dostluğu ve iş ortaklığının nasıl bir ulusun bayındırlık alanındaki değişimine vesile olduğunun örneklerini veriyor. 

“Geçmişten Geleceğe STFA ‘İLK’”

STFA’nın kurucuları, iki üniversite arkadaşı Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya, 1938 yılında yollarının yeniden kesişmesiyle, modern Türkiye’nin bayındırlık alanındaki gelişimine önemli katkıları olan pek çok “İLK”i hayata geçirdi. 

Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya’nın hem inşaat alanında kullandıkları farklı teknikler, yöntemler ve araçları hem de çağdaş yönetim anlayışlarıyla bugüne göre bile ileri sayılabilecek uygulamaları, günümüz dünyası için önemli bilgiler içeriyor. Bunların kurum arşivinde saklı kalmayıp, kamuoyuyla paylaşılmasının bir görev olduğuna inanan STFA, Tarih Vakfı  işbirliği ile, sayısız doküman ve onlarca kişiyle yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda Geçmişten Geleceğe STFA “İLK” kitabını hazırladı. STFA’nın 75 yıllık “İLK”leri,  titiz bir çalışma sonucunda Geçmişten Geleceğe STFA “İLK” kitabında bir araya geldi. Kitabın tasarımı Demir Tasarım tarafından yapıldı.

Geçmişten Geleceğe STFA “İLK” kitabı, sadece 75 yıllık bir kurum tarihi kitabı değil, aynı zamanda bir ülkenin geleceğini şekillendirme vizyonuyla yola çıkan iki arkadaşın başarılarının ardındaki müstesna dostluğun ve iş ortaklığının hikayesi. Kitap, okuyucusunu bir hayat hikayesinin içinde keyifli bir yolculuğa çıkarırken, gerçek yaşam tecrübelerini tüm açıklığıyla paylaşıyor. 

Geçmişten Geleceğe STFA “İLK” kitabı, tüm seçkin kitabevlerinde satışa sunuldu. Kitabın satışından elde edilecek gelir, birer STFA Grubu vakfı olan, İnanç Vakfı ve Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı’na aktarılacak.

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account