İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri birçok farklı sektör ve alanda olduğu gibi stratejik öneme sahip doğalgaz tesislerinde de doğru ve güvenilir iklimlendirme için tercih ediliyor

Yazar:Editor
29.06.2022

Türkiye açısından öneme sahip iki doğalgaz projesi; TürkAkım boru hattı ve BOTAŞ doğalgaz depolama tesisinde, İmbat hassas kontrollü klimalar kullanılıyor.

Hassas sıcaklık ve nem kontrolü ile kullanıldığı alanda ideal koşulları sağlayan İmbat hassas kontrollü klimalar, mahalde bulunan elektronik cihaz ve IT ekipmanının sağlıklı çalışması ve korozyona karşı korunmasında fayda sağlıyor.

Botaş Doğalgaz Depolama Tesisi

BOTAŞ tarafından Tuz Gölü'nün yaklaşık 40 kilometre güneyinde Sultanhanı ilçesinde yapımı devam eden 5,4 milyar metreküp kapasiteli yeraltı doğalgaz depolama tesisi, 2021 yılında 2'nci fazı devreye alındı. 2023 yılında tamamlanacak proje, depolama kapasitesiyle tuz yapılarında dünyada en büyük doğalgaz depolama tesisi olacak. Tesisin 2023 yılında 80 milyon metreküp günlük geri üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor. Projenin kontrol merkezlerinin iklimlendirmesi içinse İmbat hassas kontrollü klimalar tercih edildi.

TürkAkım Boru Hattı

Rus gazını doğrudan Türkiye'ye iletecek TürkAkım boru hattı 31 Aralık 2019 itibarıyla gaz akışına hazır hale getirildi. Her bir hattı 15,75 milyar metreküp olmak üzere toplam 31,5 milyar metreküp gaz kapasitesi bulunan TürkAkım'ın 15,75 milyar metreküp kapasiteli ilk hattı Türkiye'ye gaz akışı sağlarken, aynı kapasiteli ikinci hat üzerinden Avrupa'ya gaz gönderilmeye başlandı. O günden itibaren, TürkAkım projesinin kontrol merkezlerindeki klimatizasyon İmbat hassas kontrollü klimalar ile sağlanmaktadır.

İmbat hassas kontrollü klimalar; ekipman, test odaları ve telekomünikasyon sistemlerinde aşırı ısınma, bilgi kaybı, oksitlenme, kısa servis ömrü, erken hasar, yedekleme ünitesinde fiziksel hasar gibi durumları ortadan kaldırmak için gerekli olan nem ve sıcaklık değerlerini, dar toleranslar içerisinde sağlamak üzere geliştirilmiştir. Bu sayede ortam sıcaklığı daima, istenen değerde ve +/-%1°C'ye kadar tolerans ile ortam bağıl nem oranı ise istenen oranda ve +/-%2 RH'ye kadar tolerans ile sağlanmaktadır.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account