Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Taylan, "Yeni KDV düzenlemesi yeni başlayacak bir inşaattan konut alacaklara yüzde 20 maliyet yaratacak

Editör
07.01.2013

 

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Ali Taylan, konutta yeni KDV düzenlemesinin yeni başlayacak inşaatlardan konut alacaklar için yüzde 20 maliyet yaratacağını bildirdi. Taylan, söz konusu verginin maliyetinin 1,5-2 yıl sonra oluşabileceğine de dikkati çekti.

Maliye Bakanlığı'nın yılın ilk günü açıkladığı ve inşaat sektörünün tepkisini çeken konutta KDV düzenlemesinin yankıları sürüyor. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Ali Taylan, Türkiye'de şu anda yaklaşık 700-800 bin konut stoku bulunduğunu ve yeni düzenlemenin bu konutları etkilemeyeceğini söyledi.

1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsat alacak inşaatlarda ise yeni uygulamanın ortalama yüzde 20 ekstra maliyet yaratacağını kaydeden Taylan, ''Düzenleme öncesi 150 metrekareye kadar olan konut teslimlerinde KDV oranı yüzde 1, 150 metrekare ve üzerindekilerde yüzde 18 uygulanmakta idi. Yeni düzenleme ile metrekare maliyetine göre KDV oranı getirdiği için düzenleme daha çok 2 1 ve 1 1 konutları etkileyecek'' dedi.

KDV oranının, metrekaresi 500-1.000 lira arası konut teslimlerinde yüzde 8, 1.000 lira ve üzerindeki konut teslimlerinde yüzde 18 olarak düzenlendiğini hatırlatan Taylan, sosyal konut dışında metrekaresi 1.000 lira olan dairenin pek kalmadığını, dolayısıyla düzenlemenin geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini ifade etti.

RUHSAT ALMIŞ İNŞAATLAR ŞANSLI

2012 sonuna kadar inşaatı başlamış veya ruhsat almış projelerin bu işten çok karlı çıktığını kaydeden Taylan, ''Bundan sonra inşaata başlayacak projeler için ise düzenleme tapu harcıyla beraber yüzde 20 ekstra maliyet demek'' diye konuştu.

Taylan, lüks sınıfına giren ve 200 bin liralık bir dairede yüzde 18 oranındaki KDV'nin 36 bin lira, 300 bin liralık konutta ise 54 bin lira KDV maliyeti çıkacağını ifade etti.

İnşaat sektörünün 200-250 sektörü direkt etkileyen lokomotif bir sektör olduğuna işaret eden Taylan, ''Uygulamayı çok eleştirmiyorum, fakat küresel krizin bitmediği şu ortamda bu karar bence erken alındı. Küresel kriz hala devam ederken inşaat sektöründe arzın önünü kapatacak bir uygulama. 2013 yılı da beklenebilirdi'' dedi. 

EN ÇOK İSTANBUL ETKİLENİR

Ali Taylan, söz konusu uygulamadan en çok etkilenecek şehrin İstanbul olduğunu söyledi.

İstanbul'da konutta arz ve talebin çok fazla olduğuna, şehirdeki metrekare birim fiyatlarının da çok yükseldiğine dikkati çeken Taylan, ''İstanbul'da özellikle lüks stüdyo daireler çok ilgi görüyordu. Bu uygulamadan en çok İstanbul etkilenir. Ardından da Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Bursa gibi şehirler etkilenir'' diye konuştu.

Bugün itibariyle uygulama kapsamına girmeyen eski konutlarda da fiyat artışı yaşanabileceğine işaret eden Taylan, şöyle konuştu:''Yeni KDV düzenlemesi yeni projeleri kapsadığı için müteahhitler için biraz daha zorluk demektir. Diğer taraftan Türkiye'de çok ciddi bir gayrimenkul alıcısı var.

Hala nitelikli konut anlamında eksik var. Yeni inşaatlarda alımı ve inşaatın yapımını zorlaştırırsak o zaman vatandaşın nitelikli konuta geçmesi biraz daha uzayacaktır. Türkiye'de bugün nitelikli konut açığı yüzde 30 civarındadır. Eski konutları nitelikli hale getirmek anlamında bu uygulama biraz daha geç başlayabilirdi.''

Bu arada, Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, söz konusu düzenlemeden büyükşehirlerde bulunan arsaların yaklaşık yüzde 6'sı etkilenecek. Bir maliye yetkilisi, ''Büyükşehirlerde arsa ve araziye ait metrekare birim değerlerine sokak sokak, cadde cadde baktığımızda, söz konusu düzenlemeden büyükşehirlerdeki arsaların yaklaşık yüzde 6-7'sinin etkileneceğini tespit ettik'' dedi.

YENİ KDV UYGULAMASI

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeye göre; büyükşehirlerde olmak ve lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılmak kaydıyla, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan ve sayılan iki şartı aynı anda sağlayan 150 metrekare altındaki konutlardan arsa metrekare birim değeri 500-1.000 lira arası olanların tesliminde yüzde 8, 1.000 lira ve üzeri konutların tesliminde yüzde 18 oranında KDV uygulanmasına karar verilmişti.

Bunların dışında kalan 150 metrekare altı konutların tesliminde yüzde 1, 150 metrakere ve üzerindeki konutların tesliminde eskiden olduğu gibi ruhsata veya arsa metrekare birim değerine bakılmaksızın yüzde 18 oranında KDV uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırılmıştı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAM DIŞI

Düzenleme dışında tutulan konutlar şöyle tespit edilmişti:

''-İnşaat yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 tarihinden önce alınmış konutlar,

-6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde yapılan konutlar,

-Arsa metrekare birim değeri 500 lira ve üzeri olmakla birlikte lüks veya birinci sınıf inşaat grubuna girmeyen konutlar,

-Lüks ve birinci sınıf inşaat grubuna girmekle birlikte arsa metrekare birim değeri 500 liranın altında olan konutlar,

-Büyükşehirlerde olmayan konutlar.''

KAYNAK: AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account