Carrier bugün, birçok yönden modern dünyanın gelişmesine katkı sağlayan, santrifüj kompresörlü soğutma makinesinin icadının 100. yıldönümünü kutluyor

Yazar:Editor
26.05.2022

22 Mayıs 1922 akşamı, Willis Haviland Carrier tarafından, Newark, New Jersey’deki bir sac levha atölyesine ücretsiz yemek ve boks maçı izlemek üzere 300 kişi davet edildi ve ardından ilk santrifüj soğutma grubu teknolojisi tanıtıldı.

Carrier Ticari Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) Sistemleri Başkanı Gaurang Pandya konuyla ilgili ”Carrier’in çığır açan buluşu, proses soğutmasının etkinliğini artırırken büyük ölçekli konforlu iklimlendirmenin de kapısını araladı” dedi. “Her gün, bir sonrakini yaratmak, değişen gereksinimlerin bir adım ötesinde olmak, dijital teknolojinin gücünü açığa çıkarmak, IoT ile daha akıllı çalışmalar yapmak ve müşterilerin iş hedefleriyle en uyumlu ticari HVAC çözümlerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla yenilikler yaparak bu mirasın üzerine inşa ediyoruz.”

Carrier’ın bir santrifüj kompresörlü soğutma grubunu bir gövdede birleştirme anlayışı, yani yeni bir kondansatör tipi ve bir soğutucunun bir şasede birleştirilmesi, dünya çapındaki fabrikalarda proses soğutması konusunda birçok yenilik sağlamıştır. İlk kez 1923 yılında Philadelphia’daki bir çikolata fabrikasında montajı yapılan üç santrifüj soğutucunun ardından, Carrier’in bu teknolojik atılımı kısa sürede Hindistan’daki suni ipek üreticileri ve Meksika’daki kraker fabrikalarında da proses soğutması maksadıyla kullanıldı.

Carrier, konfor soğutması hayalini ise 1924 yılında bir Detroit mağazasının sahiplerinin santrifüj soğutma grubu kullanmaya başlamalarıyla gerçekleştirdi. Santrifüj soğutma teknolojisi, sinema salonları, mağazalar, restoranlar, spor salonları, gemiler, hastaneler ve ofis binalarında halen halka güvenilir ve uygun fiyatlı, konforlu iklimlendirme sağlamaktadır.

On yıl sonra, santrifüj soğutma, 200’den fazla sektörde proses soğutması sağlar duruma geldi. Yiyecek ve içecek üretimi daha güvenli hale geldi, hastaneler daha konforlu ve sıhhi hale geldi ve penisilin gibi yeni hayat kurtarıcı ilaçlar bulunabildi.

İstenilen derecedeki sıcaklık ve nemi hassas şekilde sağlayan santrifüj soğutma grubu teknolojisi, her tür elektronik, yarı iletken çipler, veri merkezleri ve robotik dahil olmak üzere modern dijital çağın altyapısına da katkı sağlamıştır. Bu teknoloji olmasaydı bu yeni icatlar ve yeni teknolojiler geliştirilemezdi.

Santrifüj teknolojisinin arkasındaki temel fizik bir asırdır değişmese de, Carrier mühendisleri santrifüj soğutucu teknolojisinde yeni ilerlemeler sağlamaktan asla vazgeçmediler. Günümüzde, Carrier AquaEdge® 19DV su soğutmalı soğutma grubu, ultra düşük küresel ısınma potansiyeline sahip soğutucu akışkan kullanırken sistemin toplam enerji tasarrufunu artıran benzersiz freecooling ve ısı geri kazanım seçenekleri ile dünya standartlarında enerji verimliliği sağlamaktadır.

Geniş çalışma aralığına sahip AquaEdge 19MV soğutma gruplarının makine boyutu eski gruplara kıyasla oldukça küçülmüştür. Her iki makinede de kullanılan benzersiz EquiDrive™ iki kademeli sırt sırta kompresör teknolojisi sayesinde enerji tüketimi önemli ölçüde azaltılmıştır.

Dijital hale getirilen uygulamalı sistemler ve bağlantılı kontrollerden iş süreçlerine yönelik sistemlere, verimli yüksek katlı konut sistemlerinden sağlıklı bina otomasyon sistemlerine ve sürdürülebilirlik çözümlerine kadar, Carrier HVAC teknolojisi geleceği şekillendirmeye devam ediyor.

Santrifüj soğutma gruplarının geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için carrier.com/100 adresini ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account