- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN CUMHURİYET CADDESİ’NDE SÜRDÜRÜLEN CEPHE SAÐLIKLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 120 BİNADAN 40’ININ CEPHELERİ TARİHİ HANLAR BÖLGESİNE YAKIŞIR HALE GETİRİLDİ.
- DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI İNCELEYEN BAŞKAN ALTEPE, ATATÜRK CADDESİ’NDE OLDUÐU GİBİ CUMHURİYET CADDESİ’NİN DE BURSA’NIN EN ÖNEMLİ VİTRİNİ HALİNE GELECEÐİNİ SÖYLEDİ.


Editör
25.07.2011

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tabela kirliliği ve yıpranmış dış cepheler nedeniyle tarihi çarşı ve hanlar bölgesine yakışmayan cumhuriyet caddesinin vitrinini yeniliyor. Bakımsızlık nedeniyle boyaları dökülen binalar, cephe sağlıklaştırma çalışması ile modern bir görünüme kavuşurken, tek tip tabela uygulaması ile tabela kirliliği de ortadan kaldırılıyor.Bursa’da yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddeleri daha sağlıklı ve modern hale getirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Caddesi’nde uygulanan cephe sağlıklaştırma çalışmalarına Cumhuriyet Caddesi’nde devam ediliyor.

Tramvay seferlerinin başlamasıyla birlikte araç trafiğine kapatılan ve yayalara terkedilen caddedeki binalara modern bir görünüm kazandıracak çalışmalar hızla ilerliyor. İnönü Caddesi ile Cemal Nadir Caddesi arasında bulunan 120 binanın cephesi Bursa’ya yakışır hale getiriliyor. Tarihi çarşı kimliğinin yaşatılmasının yanında şehircilik ve estetik açıdan kötü görünüm oluşturan klima dış üniteleri kaldırılırken, tabelalar tek tip hale getiriliyor.

Binaların dış cephelerindeki sıva, boya gibi gerekli iyileştirme de yapılırken, caddedeki değişim de ortaya çıkmaya başladı.Tarihi bölgeye değer katacak


Proje kapsamına alınan 120 binadan 40’ının cephe sağlıklaştırma çalışmaları tamamlanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, devam eden uygulamaları yerinde inceledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Altepe, tramvay projesini tamamlayıcı olarak uygulanan cephe sağlıklaştırma çalışmalarının kısa zamanda tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Dış cepheleriyle modern bir cadde haline gelecek olan Cumhuriyet Caddesi’nin tarihi çarşı ve hanlar bölgesine de değer katacağını kaydeden Başkan Altepe, “Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla ilgili çalışmalarımız hızla sürüyor. Cephe düzenleme çalışmaları tarihi çarşıya da önemli bir katkı sağlayacak. Hem caddedeki binalar değer kazanacak hem de burada alışveriş hacminin genişlemesiyle esnafımızın işleri açılacak” diye konuştu.


Başkan Altepe, Altıparmak Caddesi’nin cephe sağlıklaştırılmasıyla ilgili proje çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Başkan Altepe, bu çalışmaları İnönü Caddesi, Uluyol Caddesi ve Darmstadt Caddesi’nde devam edeceğini de sözlerine ekledi.


Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan cephe sağlıklaştırma çalışmalarını memnuniyetle karşılayan Cumhuriyet Caddesi esnafı ise caddeye vizyon katan projenin hayata geçirilmesi nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Başkan Altepe, inceleme gezisi sırasında dükkanları da gezerek esnafın sorunlarını dinledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account