Son verilere göre yılın ilk 9 ayında dış ticaret açığının % 70’ini enerji ithalatı oluşturuyor.

Editör
02.01.2013

 

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Çevre Dostu Binalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Melih Şimşek: “Türkiye enerji ihtiyacının büyük bölümünü ithal ediyor ve dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyor. Son verilere göre yılın ilk 9 ayında dış ticaret açığının % 70’ini enerji ithalatı oluşturuyor.

İthalatın ise % 25’i enerji ithalatından kaynaklanıyor. Sadece binalarda enerji verimliliği sağlayarak yılda 15 milyar dolar tasarruf edileceği ortadayken iş dünyası ve kamuoyunu bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz”

Çevre dostu teknolojiler ile yeşil binalar inşa ederek yıllık 30 bin gWh enerji tasarrufu sağlanabilir

 Ocak ayının ikinci haftasında kutlanacak olan Enerji Tasarrufu Haftası’nda ülkemizde bilinçsiz enerji tüketimi konusunda neler yapılabileceğine dair görüş bildiren Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇEDBİK Yönetim Kurulu Üyesi Melih Şimşek, dünyanın en pahalı enerjisini yüzde 70’ler düzeyinde dışa bağımlı kullanan bir ülke olarak, enerji tasarrufu ve sürdürülebilir verimlilik için yeşil binaların olmazsa olmaz olduğunu belirtti. 

Şimşek; Türkiye’de kentsel dönüşüm ile 6,5 milyon bina yeniden inşa edileceğini, bu binaların çevre dostu teknolojiler ile yeşil bina olarak inşa edilmesi durumunda yıllık yaklaşık 30 bin gWh enerji tasarrufu sağlanmış olacağını söyledi. 

Melih Şimşek İMSAD’ın hesaplamalarına göre sadece binalarda enerji verimliliği sağlayarak yılda 15 milyar dolar enerji tasarrufu da örnek vererek şöyle konuştu: “Biz Akşan Yapı olarak yüzde 90 geri dönüştürülebilir bir malzeme olan çeliği kullanarak ülkemizde yeşil binaların yaygınlaşması için üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Yapısal çelik sistemi sayesinde Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında çevre dostu binalar inşa ediyoruz.” 

Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Binalarda geri dönüştürülebilir yapısal çelik sistemi kullanımı başta ısı yalıtımı olmak üzere üst düzey enerji verimliliği için de daha fazla avantaj sağlıyor. Diğer taraftan inşaat sırasında minimum su tüketimi sağlayarak su kaynakları ve yer altı sularının azalma ve kirlenme riskini azaltıyor.” 

Melih Şimşek, İzmir’de inşaatına devam ettikleri, Türkiye’nin BREEAM Sertifikası’na sahip ilk ve tek konut projesi 35. Sokak’ta yapısal çelik sisteminin farklı kesit tasarımlarına olanak verebilmesi sayesinde İzmir bölgesi için belirlenmiş eşik ısı geçiş değerlerinden %50 daha fazla verimlilik sağladıklarını belirtti.

Havadan suya ısı pompası kullanarak karbon emisyonunu azalttıklarını belirten Şimşek yüksek verimli ısı pompası sayesinde 376.000 kWh elektrik tasarrufu yapılarak, yılda 272 ton daha az karbon salımı gerçekleşeceğini söyledi. Projenin sosyal tesisi ve ortak alanlarının yaklaşık 350 kW elektrik ihtiyacı güneş panelleri ile elde edileceğine dikkat çeken Şimşek bu sistem ile de yılda 290 ton daha az karbon salımı gerçekleşeceğini sözlerine ekledi. 

35. Sokak’ın iç mekan konfor koşullarını artıran kaplama ve bitirme malzemeleri, ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ ve yapısal çelik sisteminin öngördüğü şekilde seçilirken geri dönüşüm oranları da projenin dikkat çeken bir diğer özelliği olarak ortaya çıkıyor. Proje ömrünü tamamlayıp yıkılması gerektiğinde yaklaşık 4.050 ton çelik geri dönüştürülebilecek.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account