İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale Heyelan Bölgesi’ndeki kent dönüşümü projesi kapsamında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. 1035 ağacın dikildiği alanda Sonbahar’dan itibaren yeni ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.

Editör
25.07.2011

Kadifekale Heyelan Bölgesi’ni çarpık yapılaşmadan arındırmak için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hızlı çalışma temposuyla sona yaklaşıyor.

Heyelan tehlikesi altındaki alanı boşaltarak rekreasyon alanı olarak düzenlemeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, bölgede kamulaştırılması yönünde uzlaşma sağlanan yapılardan bin 600’ünün yıkımını tamamladı. Proje kapsamında toplam bin 968 konut yıkılacak. Geriye kalan 368 bina için çalışmalar sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yoğun ve düzensiz yapılaşma sonucu ortaya çıkan tabloyu değiştirmeye kararlı. Toplam 420 bin metrekarelik alana sahip olan Kadifekale Heyelan Bölgesi’ndeki konutlar etap etap yıkılıyor.

Bakanlar Kurulu’nun 1977 yılında “Afete Maruz Bölge” ilan ettiği İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerindeki toplam bin 968 konut için 20 Temmuz 2006’da kamulaştırma kararı alınmış ve 2007 yılının Eylül ayında yıkımlara başlanmıştı.

Kente nefes aldıracak kent dönüşümü projesi çerçevesinde söz konusu yapılardan bugüne kadar bin 754’ünün kamulaştırma işlemleri tamamlandı. 214 binanın ise bedel tespiti ile ilgili yargı süreci devam ediyor.

Yeni ağaçlar sonbaharda dikilecek

Bir yandan Kale’deki sağlıksız konutları ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da yıkım yapılan alanlardaki yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor. Alana, bahar aylarında sedir, sığla, erguvan, fıstık çamı, ligustrum, süs eriği, süs kirazı, süs elması, leylandi, ağaç hatmi, defne ve güney feneri türlerinden olmak üzere toplam bin 35 ağaç dikilmişti.

Yaz mevsiminin dikim için uygun olmaması nedeniyle, bitkilendirme yapılacak yerlerde sonbahara hazırlık çalışmaları da devam ediyor. Molozların kaldırıldığı alanlarda zemin temizlenerek dikime hazır hale getiriliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account