Yazar:Editor
27.12.2012

 

2013’te konut talebinde ve fiyatlarında hızlı bir artış görülmesinin imkansız olduğunu söyleyen Satış Küpü Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Tuncel, sektörde stoğun 800 bini aştığını, yabancı talebinin ise sanıldığı kadar yüksek olmadığını belirtirken önümüzdeki dönemde ucuz konutların talep göreceğinin altını çiziyor.

 Küresel ekonomik krizin etkilerinin iç talep sayesinde nispeten daha hafif hissedildiği gayrimenkul sektörü 2012 yılını ortalama yüzde 3 gibi sınırlı bir büyüme ile kapatıyor. Sektöre geçen yıla kıyasla daha az yabancı sermaye girişi de 2012’nin altı çizilmesi gereken noktalarından biri…

 Gayrimenkulün farklı segmentlerindeki projelerin satışlarını gerçekleştirmek, geliştiricilere stratejik pazarlama, satış ve finansman yönetiminden oluşan entegre bir hizmet paketi sunmak üzere kurulan Satış Küpü Emlak Geliştirme Satış Pazarlama ve Danışmanlık’ın  yönetim kurulu başkanı Kürşat Tuncel inşaat sektöründeki toplam büyümenin 2012’de yüzde 1.5 olmasına dikkat çekiyor.

Tuncel; “Faizlerin yüzde 14’lerden yüzde 10’lara gerilemesine rağmen inşaat sektöründeki büyüme yüzde 1.5’u ancak bulabildi ki, bu reel anlamda küçülme demek aslında. Ağırlığı özel sektör olan toplam inşaat yatırımları neredeyse yarı yarıya azaldı. Konut satışlarında geçen yıla göre artış yüzde 2 düzeyinde kaldı, yani burada bir kımıldanma yok” sözleriyle 2012 yılının genel tablosunu çiziyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account