2012 yılında satışta yüzde 130, aktifte ise yüzde 50 büyüyen Ağaoğlu 2013 yılında da büyüyecek.

Editör
24.12.2012

 

  Yabancıya 350 milyon dolarlık konut satışı yapan Ağaoğlu 2013 yılında 1 milyar Dolar satış yapacak.Ağaoğlu Şirketler Grubu, 2012 yılının genel değerlendirmesini ve 2013 yılı stratejilerini düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. 

 22 Aralık 2012 Cumartesi günü Ağaoğlu My Mountain Uludağ Otel’de yapılan basın toplantısına Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, CEO Hasan Rahvalı, Genel Müdür Yardımcısı Levent Kutulu,  Bütçe ve Raporlama Müdürü Ceyda Topbaş ve Proje Geliştirme Grup Müdürü Gökhan Kanpalta katıldı.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, ülke ekonomisinin 2012 sonunda yüzde 3-4 arasında bir büyüme kaydedeceğini belirterek inşaat sektörünün yılın son çeyreğinde yeniden yükseliş trendine girdiğini söyledi.

Ağaoğlu, “Maslak 1453 projesinin yılın son çeyreğinde başlayan satışlarıyla, 1 ayda 2.200 konutun satışını gerçekleştirdik ve soğuma eğilimindeki ekonomiyi yeniden ısıtarak sektöre hareket getirdik. 2012 yılında özellikle inşaat başta olmak üzere enerji ve turizm alanlarında çok önemli yatırımlar yaptık ve 2013 yılında bunlara yenilerini ekleyeceğiz.”dedi.

 Çevreye duyarlı projeler hayata geçirdiklerini vurgulayan Ali Ağaoğlu, Grup olarak yeşile ve doğaya aşık olduklarını, projelerinde enerji verimli uygulamaların yanı sıra çok ciddi ağaçlandırma çalışmaları da yaptıklarını, hatta bunun için Bodrum’da 10 milyon metrekarelik çok özel bir seraya sahip olduklarını da söyledi.

 Ülke ekonomisinin önümüzdeki yıllarda minumum yüzde 5 seviyesinde büyümesi gerektiğini de vurgulayan Ağaoğlu, bunun için kaynak yaratılması gerektiğini ve bunun da yolunun yabancıya mülk satışından geçtiğini belirtti.

 “Ağaoğlu Proje Fabrikası gibi çalışıyor”

 Toplantıda Grubun gelişimi ve yatırımları hakkında bilgi veren Hasan Rahvalı,  2012 yılında grup olarak satışta yüzde 130, aktifinde ise yüzde 50 büyüdüğünü söyledi.

2012 yılında özellikle inşaat alanında büyük atılım gerçekleştirdiklerini ifade eden Rahvalı; “2012 yılında yabancıya mülk satışında mütekabiliyet yasasının çıkmasıyla sektör yeni bir vizyon kazandı. Biz de Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak bu dönemde yabancıya satışta 350 Milyon Dolar gibi kayda değer bir satış rakamına ulaştık. Önümüzdeki yıl için hedefleri daha da yükselttik. 2013’te 1 Milyar Dolarlık satış gerçekleştirerek sektöre öncülük etmeyi sürdüreceğiz” dedi. 

 Ağaoğlu’nun en büyük gücünün proje üretebilme yeteneği olduğunu vurgulayan Rahvalı, bir tür fabrika gibi çalışarak sürekli proje geliştirdiklerini ve büyüme stratejilerinin temelinde proje üretimi olduğunu belirtti. Önümüzdeki yıl içerisinde Avrupa yakasında sürpriz bir projeye daha imza atacaklarına da değinen Rahvalı, mevcut ve gelecek dört yıllık dönemle birlikte toplamda 22 milyar TL’lik proje stokuna sahip olduklarını söyledi. 

 “Ağaoğlu Enerji ve Turizm’de de büyüyecek”

 Basın toplantısında söz alan Ağaoğlu Şirketler Grubu Bütçe ve Raporlama Direktörü Ceyda Topbaş ise konuşmasında, inşaat ve turizm sektöründe olduğu gibi enerji sektöründe de sektörün öncülerinden olduklarını ve Ağaoğlu Enerji Grubu bünyesinde 8 adet Rüzgar Enerji Santrali projesi, 6 adet Hidroelektrik Santrali Projesi, 3 adet Kojenerasyon Projesinin yer aldığını söyledi. 

 Enerji ve turizm dışında Grubun inşaat faaliyetlerine ilişkin rakamları da paylaşan Topbaş, “Ağaoğlu olarak 2012 yılında toplam 2.924 adet bağımsız bölümün satışını gerçekleştirerek 1,6 milyar TL ciro elde ettik” dedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu”nun istihdam politikasıyla ilgili bilgiler de veren Topbaş, Aralık 2012 itibariyle 9.856 kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, özellikle uluslararası deneyime sahip güçlü ve iyi eğitimli bir çalışan kadrosuna sahip olduklarını vurguladı. 

 “Maslak 1453’te 540 Bin Saat Emek”

 Ağaoğlu Şirketler Grubu Proje Geliştirme Grup Müdürü Gökhan Kanpalta da 1,5 yıl boyunca hazırlanan ve halen uygulama projesi devam eden, yaklaşık 100 mimar, mühendis ve uzmanın çalıştığı Maslak 1453 Projesinde, 540 Bin saat emek harcandığını söyledi. Kanpalta, sürekli hedef büyüten bir proje grubuna sahip olduklarını, her yıl hedeflerin katlanarak büyüdüğünü, Ağaoğlu başarısının arkasında da bu çaba ve ekibin olduğunu belirtti. 

  “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi 2023 Vizyonuna Hizmet Edecek”

 İstanbul Uluslararası Finans Merkezi hakkında bilgi veren Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Levent Kutulu ise “Finans Merkezi’ni 1300 günde bitireceğiz.

Bu projenin hayata geçmesiyle Türkiye’nin 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması yolundaki hedefine yaklaşılmış olacaktır” dedi. Kutulu, ihale sürecinin tamamlanması nedeniyle Ocak ayında hafriyat çalışmalarına başlayacaklarını, sözleşmede hafriyat için 500 gün öngörüldüğünü ama 365 günde tamamlamayı planladıklarını söyledi. 

 “2016’nın ilk yarısında Finans Merkezini bitirip teslim etmeyi planlıyoruz” diyen Kutulu, kazanılan ihale şartnamesine göre minimum 1 milyar 460 milyon TL gelir taahhüdü öngörüldüğünü, Uluslararası Finans Merkezi’ndeki konut ve ofis alanlarının satışına ise 2014’ün ilk çeyreğinde başlayacaklarını, projedeki konut ve ofis alanlarının satışıyla da toplamda 2.040.000.000 TL’lik bir ciro gerçekleştireceklerini belirtti.  

KAYNAK :İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account