Buderus‘tan ekonomik ısınma için ipuçları…

Editör
21.12.2012

 

Soğuk kış günlerinin yaklaşmasıyla birlikte tüketiciler yine en verimli ve en ekonomik şekilde ısınmanın yollarını araştırmaya başladılar. Oysa alınacak küçük önlemlerle aile bütçesine katkı sağlamak, ısınırken çevre üzerinde bırakılan etkiyi en aza indirmek mümkün…

Isıtma sistemlerinin öncü markası Buderus, kışa girerken ekonomik ısınma için ipuçlarını açıkladı. Buna göre, ısınma konusunda bilinçli davranmak, ısıtılacak mekanların özelliklerine hakim olmak ve buna uygun ısı kaynağını seçmek büyük önem taşıyor.

İşte soğuk kış günlerine hazırlananlara Buderus’tan altın öneriler:

Oda sıcaklığını 10C düşürmek, yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığın çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir. İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 10C azaltmak, yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelir. Bu oran, iklim ve işletme özelliklerine göre değişebilir.

Klasik ısıtma cihazları yerine yoğuşmalı kombileri ve yoğuşmalı ısıtma sistemlerini tercih edin. Yoğuşmalı kombiler ve yoğuşmalı ısıtma sistemleriyle yine iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Güneş enerjisi ve ısı pompaları gibi yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemlerle hem daha az yakıt maliyeti ödeyeceğinizi, hem de çevreyi daha fazla koruyacağınızı unutmayın.

İlk yatırımları daha fazla olsa da, artan yakıt fiyatlarıyla bu sistemlerin geri ödeme sürelerinin her geçen gün daha da kısaldığını hatırlayın. Isıtma sistemi satın alırken, toplam maliyete yani ilk yatırım, işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamını birlikte değerlendirin. Kombinin ve kazanın düşük gaz basıncı, düşük voltaj ve düşük su basıncında çalışabilmesi büyük önem taşır. Satın alma yaparken bu konulara bakmakta ciddi yarar vardır. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account