VMZINC titanyum çinko Türkiye ofisinden Mimar Gizem Baykal, mimarlar ile projeleri ve malzeme seçim kriterleri konularında online görüşmeler yapıyor

Yazar:Editor
01.04.2022

Bu yıl ilkini Arkitera eşliğinde A Tasarım Mimarlık kurucusu Yüksek Mimar Ali Osman Öztürk ile gerçekleştirdik. 25. yılını kutlayacak olan A Tasarım Mimarlık ofisinden kısaca bahsettikten sonra, projelerde malzeme seçim kriterleri, yapı malzemeleri ile yapı tasarımı arasındaki ilişki ve geçmişten günümüze mimaride yaşanan değişime dair konuları görüştük. TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi’nin proje süreci ile cephesindeki malzeme seçim sürecinden ve VMZINC titanyum çinko Türkiye ofisinin bu süreçteki rolünden bahsettik.

T.C. Ziraat Bankası Alsancak Şubesi hizmet birimleri, ticaret ve konaklama işlevlerini içeren proje, Plevne ve Talatpaşa Bulvarları’nın kesişiminde üçgen bir adanın köşe parseli üzerinde yer alıyor. Denize yakın konumda bulunan yapıda otel-ofis-misafirhane gibi gelecekte de farklı işlevleri kapsayabilecek bir cephe tasarımı ile esnek bir yaklaşım geliştirilmiş. Cephe yüzeylerini saran koyu renk lineer elemanlar açık renklerin hakim olduğu kentte zıtlık oluşturuyor. İklime bağlı olarak düzenlenen balkonlar içeriye alınarak cephe yüzeyini derinleştiriyor. Boşluklu dış yüzey ile iç cephe arasında hava akışı oluşuyor. Her iki cadde yönünde tasarıma hakim lineer elemanlar, yapının gündüz ve gece etkisini güçlendiren özel detaylar içeriyor.

VMZINC® titanyum çinkonun; estetik görünümü, doğal ve mat yüzeyi, ekolojik yapısı gibi malzeme özellikleri yanında tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de kullanılan projelere sağladığımız “teknik destek” hizmeti. VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi, mimar ve inşaat teknikeri kadromuz ile projelere tasarım aşamasından şantiye sonuna kadar iş birliği hizmeti sunuyoruz. TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi projesinde mimari grup ile dahil olunan tasarım sürecinde nokta detaylarından başlayan teknik destek hizmetimiz, şantiye sürecinde de devam etti. Deniz kenarında bulunan kamu kurumu projesinin cephe kaplamalarında, havadaki tuz ve neme karşı yüksek performans sergileyen VMZINC titanyum çinko pul sistem tercih edildi. Pul levha boyutları, minimum fire ve cephe formuna uygun açılar ile alternatif görseller oluşturularak 2 ve 3 boyutlu çizimler karar vericilere sunuldu, sonrasında atölyede pul numuneleri hazırlandı. Onaylanan pul levha formu uygulayıcı firmaya iletildi ve seri üretime başlandı. Şantiyede periyodik olarak ziyaretler yapılarak, altyapının uygunluğu, gereken birleşim noktalarının kontrolleri VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi tarafından sağlandı. Şantiye ziyaret raporları hazırlanarak uygulayıcı firma ve kontrolörler ile paylaşıldı.

VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi olarak, tüm projelerde aynı özen ve sistematik çalışma düzeni ile bilgi birikimimizi paylaşıyor, standart detayları proje özelinde yeniliyor, yeni detaylar oluşturarak sistem kesitlerine işliyor, atölyemizde numuneler hazırlıyor, uygulayıcı ve ekiplerine eğitimler veriyor, şantiye ziyaretleri ile uygunluğu denetliyor ve tasarımdan yapıya giden yolda daha birçok hizmet veriyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account