İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) düzenlediği yılın son Ekonomi Toplantısı'nda ‘İnşaat Sektörünün 2013 Beklentileri’ ele alındı.

Editör
21.12.2012

 

Son ekonomik veriler çerçevesinde inşaat sanayisinin 2013 beklentileri ve hedeflerinin de tartışıldığı toplantıda uzmanlar inşaat sektörünün desteklenmesi gerektiği konusunda birleştiler.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) merakla beklenen ekonomi toplantılarının 2012 yılına ait son toplantısı TOBB Plaza’da gerçekleştirildi. İnşaat sektörü mensuplarının ve basının yoğun ilgi gösterdiği toplantının açılış konuşması İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç tarafından yapıldı.

Toplantıda inşaat sektörünü yakından tanıyan iki ekonomist,  İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin’le Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetlerinden ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel de birer konuşma yaptılar.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, 2013 yılı beklentilerinin başında enerji konusunun tek elden güçlü ve bağımsız yeni bir Ajans-Verimlilik Merkezi tarafından yürütülmesinin geldiğini yineledi.

Bilmaç “2013 yılında bu önemli talebin gerçekleşmesi yolunda girişimlerimize devam edeceğiz. Çünkü binalarda sağlanacak verimlilikle yılda 12-15 milyar dolar bir tasarruf sağlayacağımızı biliyoruz. Amaç doğrultusunda eylemleri hayata geçirebilmek için kamu-özel sektör işbirliği, gerekli finansman ortamının oluşturulması ve kazanımların sağlanması yolunda teşvik ve desteklerin yaratılması kritik önem taşıyor. İşte 2013’ten ilk beklentimiz bu yönde.

Finansman yönünde bazı olumlu ilk mesajlar da var. Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı’nın açıkladığı enerji tasarrufu ve depreme karşı yapılacak güçlendirme çalışması bedellerinin beyan edilen gelir vergisinden indirilmesi çalışması bunların başında geliyor” dedi. Bilmaç, 2013 yılındaki ikinci beklentilerinin de kentsel dönüşüm konusunda olduğunu vurguladı.

Buna göre Bilmaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen kentsel dönüşüm hakkında şunları söyledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok daha kavrayıcı, kapsayıcı, pratik ve uygulama tarafı olan yeni bir ‘Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği’ni açıkladı” diyerek özel sektörün de bu süreçte yer almasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. “Her zaman tekrar ettiğimiz gibi bu sürecin bir parçası olan biz sanayiciler olarak göreve hazırız” mesajını verdi. Bilmaç inşaat sanayisinin 2013 yılında koordinatör bir İnşaat Malzemeleri İhracatçılar Birliği’nin kurulmasını da beklediklerini vurguladı. 

Bilmaç 2013 için açıklanan %4 genel ekonomik büyüme hedefinin ancak inşaat sektörünün bu hedefin iki katı kadar büyümesiyle  mümkün olabileceğini belirtti. 

İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin ise 2012 için planlanan yumuşak inişin beklenenden daha sert olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıl, rotamızın ne olacağını sıkça konuşacağımızı belirten Alkin, “2013’te acaba ABD ile Japonya’yı mı yoksa Fransa ile İtalya’yı mı konuşacağız” diyerek Türk ekonomisinin 2013’te %4 büyüyebilmesi için inşaat sektörünün ivmelenmesi gerektiğini vurguladı. 

Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetlerinden ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel; “2012 yılı inşaat, konut ve gayrimenkul sektörüne baktığımızda kamu ve özel sektör inşaat harcamalarındaki artışın bir önceki yıla göre yeterli olmadığını görüyoruz. Buna karşın inşaat sektörünün istihdam yaratmadaki önemli rolü devam ediyor” şeklinde konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account