Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2012’, 11 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Yazar:Editor
14.12.2012

Yatırımcı ilişkileri yöneticileri ve yatırımcı ilişkileri alanında hizmet veren firma yöneticileri ile danışmanların, yatırım ilişkilerinin güncel sorularına cevap bulduğu Zirve’de, uzman konuşmacılar ve katılımcılar, deneyimlerini paylaştı.

‘TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2012’, TÜYİD Başkanı Funda Güngör Akpınar’ın zirve konuşması, IMKB Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan’ın konuşması ile devam etti ve kapanış kokteyli ile sona erdi.

Zirve konuşmasında TÜYİD Başkanı Funda Güngör Akpınar, yatırımcı ilişkilerinin şirketlerin sermaye piyasaları ile buluşmasında ve doğru piyasa değerlerinin oluşmasındaki önemine değinerek TÜYİD’in bu konuda aldığı aktif role işaret etti. Zirvenin çıkarımlarına da değinen Akpınar, şirketlerin ve piyasa oyuncularının doğru iletişiminin yaratacağı katma değerin önemini vurguladı.

Kokteylde, IMKB Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan sermaye piyasalarının gelişmesi ve derinleşmesi adına son dönemde atılan adımlar ve cnin değişim sürecinden bahsetti.

Yeni SPK kanunu ile bu değişim sürecinin başlayacağını ve “Borsa İstanbul”un kurulacağını belirten Turhan, ‘Müdafaa yapan değil, ofansif oynayan kurum olacağız’ diye konuştu. Ayrıca önümüzdeki dönemde piyasaya sunulacak yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

 

Erste Securities, Yıldız Holding ve Türk Telekom sponsorluğunda gerçekleşen Yatırımcı İlişkileri Zirvesi’nin ilk paneli, İletişim Danışmanı Ali Saydam’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Yatırımcı İlişkilerinde İletişim Araçları konulu oturumun panelistleri ise Steven Mitchell (Tayburn Kurumsal), Yaprak Özer (Indeks İletişim), Baki Kara (Finar Kurumsal), Bengi Vargül (TAV) oldular.

Şirketlerin faaliyet raporlarını düzenlerken dikkat etmeleri gereken unsurlar, entegre raporlama, Avrupa’da başlayan yeni uygulamalar ve yurtdışı uygulamalar ile yerli uygulamalar arasındaki farklar görüşüldü. Ayrıca web sitesi ve sosyal medya kullanımı ile alternatif iletişim kanalları yatırımcı ilişkileri açısından değerlendirildi. 

Yatırımcı İlişkileri Zirvesi’nin ikinci paneli ise HSBC Securities Yurtdışı Satış Grubu Bölüm Başkanı Tunç Ural’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Onur Öz (Türk Telekom), Erkan Kilimci

(Erste Securities), Soner İnanç (Citi Menkul Değerler), Bülent Topbaş (Strateji Menkul Değerler) ve Ercan Güner (HSBC Portföy Yönetimi ), bu bölümün panelistleri oldular.

“Aracı Kurumlar’ın Araştırma ve Satış bölümleriyle ilişkiler”, “Bu alandaki güncel trendler”, “Yatırımcılar araştırma departmanlarından neler bekliyor?”, “Yatırımcı ile Satış & Trading iletişimi nasıl olmalı?”, “Yerli ve Yabancı Fon yöneticileriyle ilişkiler”, “Yerli fon yöneticileri ile ne sıklıkta görüşmek gerekir”, “Portföy dağılımında dikkate alınan konular” , “Yerli bireysel yatırımcılarla ilişkiler nasıl olmalı? Bireysel yatırımcıların beklentileri nelerdir?” bu panelin öne çıkan konuları arasındaydı.

Aktif Yatırımcı Hedefleme konulu üçüncü panel, IPREO EMENA Kurumsal / Veri ve Analiz Genel Müdürü Nick Arbuthnott'un moderatörlüğünde gerçekleşti. “Global fonlara bölge ve çeşit açısından bakış”, “Yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yükselen bölgeler”, “Depo sertifikaları çıkarma ve yurtdışında işlem görme olanakları” ve  ilgili örnekler de bu bölümün ele alınan konuları arasındaydı.

TÜYİD Borsa Trendleri Raporunda yer alan verilerden ve uluslararası araştırmalardan faydalanarak Türkiye’nin yatırımlar açısından yeri üzerine görüşüldü. Ayrıca şirket uygulamalarından verilen örnekler ile yatırımcı ilişkileri bölümlerinin şirket hedefleri doğrultusunda yatırımcı hedeflemek için alabilecekleri aksiyonlara vurgu yapıldı.

Andreas Posavac (IPREO), Cihat Takunyacı (BNY Mellon), Funda Güngör Akpınar (TÜYİD Yönetim Kurulu Başkanı) ve Nurtaç Ziyal (Yıldız Holding) ise bu panelin katılımcıları arasında yer aldılar.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account