2012 yılında yaşanan ekonomik dalgalanmalar inşaat sektörünün büyümesini yavaşlatsa da sektör yeni düzenlemelerle 2013 yılına umutla giriyor.

Yazar:Editor
13.12.2012

 

Mütekabiliyet yasası ve kentsel dönüşümün sektöre hareketlilik getireceğini söyleyen Münir Özkök Türkiye’nin kredi notunun artması ve faiz oranlarını düşmesinin de sektöre ivme kazandıracak gelişmeler olduğunu ifade etti

Ekonominin lokomotifi kabul edilen inşaat sektörü ekonomideki yavaşlamaya paralel olarak 2012 yılında ivme kaybetmiş olsa da 2013’e büyüme hedefiyle giriyor. 

2012 yılının özellikle ikinci yarısından sonra yaşanan olumlu ekonomik gelişmeler nedeni ile sektörde konut satışlarında artışlar yaşanmaya başladığını söyleyen Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, “Türkiye’nin kredi notunun artması, faiz oranlarının düşmesi ve buna bağlı olarak bankaların konut kredilerine yansıttıkları konut kredi oranlarının düşük olması sektöre hareket getirmiştir” dedi.

Sinyaller iyi 

Mütekabiliyet yasası ve kentsel dönüşüm ile ilgili yapılacak çalışmaların 2013 yılında inşaat sektörünün 2012’den daha iyi bir yıl geçireceğinin sinyallerini verdiğini kaydeden Özkök, “Kentsel dönüşüm projeleri inşaat sektöründe yeni alanlar açtı.

Eğer kentsel dönüşüm planlı bir şekilde yapılır ve önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı bir şekilde ilerlerse sektöre ciddi bir ivme kazandıracaktır. Yabancıya yapılacak mülk satışı ile ilgili gerçekleşen düzenlemeler sektörde satışların ve istihdamın artmasını sağlayacaktır” diye konuştu.  

 

İnşaat sektöründe büyümenin artması için sektörün desteklenmesi gerektiğinin de altını çizen Özkök, “Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı’ndan maketten konut satışlarında SPK iznini öngören hükmün çıkartılması gayrimenkul sektörü açısından olumlu bir gelişmedir. Konut satışlarındaki KDV artışı ile ilgili düzenleme çalışmalarının da bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu durum sektörün oyuncularının yatırım planları ve yeni projelerin oluşturulması açısından önem taşımaktadır “dedi.

Her yıl Türkiye’de yaklaşık 700 bin konut ihtiyacının oluştuğunu sözlerine ekleyen Özkök, “Hayata geçirilecek yeni projeler ve kentsel dönüşümle birlikte yeniden yapılandırılacak binalar sayesinde sektör hem ivme kazanacak, hem de istihdam ve yan sektörlere katkı sağlayacaktır” dedi. 

İki proje yolda

Mar Yapı’nın 2013 yılında hayata geçireceği iki yeni proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Özkök, faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi: “Kasım ayı itibariyle G Plus ilk etabının anahtar teslimlerine başladık. 2013 yılında inşası devam eden ve satışlarının yüzde 95’ini tamamladığımız Divan Residence at G Plus projemizin teslimlerini gerçekleştireceğiz.

Yine Güneşli bölgesinde hayata geçireceğimiz otel, ofis, residence konseptli iki projemizin çalışmaları da sürüyor. Bunun yanı sıra Güneşli bölgesindeki arsa yatırımlarımız olduğu gibi gelişmekte olan diğer bölgelerde de arsa arayışımız devam ediyor.”    

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account