Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, 2021 - 2022 sektör değerlendirmesini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
03.01.2022

2021-2022 yıllarını şirketiniz ve sektör açısından değerlendirebilir misiniz?

Gayrimenkul sektörünü öncelikle yerli yatırımcı açısından değerlendirirsek; öncelikle konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi gibi bir uygulama hayata geçerse bu talebe çok olumlu yansıyacaktır diyebiliriz. Biz taleplerin harekete geçeceğini düşünüyoruz. Bu yüzden yeni projeler geliştirmeye devam ediyoruz. 2022’de birkaç farklı proje daha başlatacağız. Yabancı yatırımcı açısından değerlendirirsek; banka ve kredi kuruluşları yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa sektörün ekonomiye katkısı ciddi şekilde artacaktır diyebiliriz. Yabancı yatırımcıların pek çoğunun Türkiye'de sorun yaşamamak için yatırımdan kaçtığı biliniyor. Ayrıca yaklaşık iki aydır süren yabancıya satışta ekspertiz sorununun çözümü ve dövizin artışıyla birlikte 2022 yılı talebin ciddi şekilde arttığı bir yıl olacak. Ertelenen taleplerin hepsi 2022 yılında talebe dönecektir.

2021 yılı inşaat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 2022 yılı beklentileriniz nelerdir?

Pandemiden dolayı yatırım yapmayı erteleyen özellikle yabancılarda ciddi bir kesim var. Bu kesimin pandeminin seyrine göre harekete geçtiklerini görüyoruz. Yerli yatırımcıda ise ayrıca alım gücü düşüşü de gözlemleniyor. Bunun sebebi de kredi faizlerinin yüksek olması.

Evlenme, boşanma, yeni eve çıkma gibi nedenlerle her yıl bir milyon yeni konut talebi de oluşuyor. Öte yandan salgın nedeniyle evden çalışmalar arttı, işler eve taşındı. İnsanların bir kısmı daha küçük evlerden daha büyük evlere taşındı. Bu ihtiyaçlar bir süre daha devam edecektir. Dolayısıyla konut inşaatlarında da bir artış beklenebilir. Bu şekilde piyasada rahatlama bekleyebiliriz.

Döviz artışlarının inşaat sektörüne / konut satış ve maliyetlerine yansıması ne oldu?

Döviz artışı, girdilerimizin ve dolayısıyla maliyetlerimizin artmasına neden oluyor. Yeni projelere bu maliyetleri yansıtmak kaçınılmaz hale geliyor. Üretim pek çok müteahhit açısından imkansız hale geliyor. Döviz artışı, diğer yerli yatırımcının beklemede kalmasına sebep oluyor Vatandaş konut alamıyor. Elinde parası olan ise bu süreçte birikimini bozdurup konut alma yönünde hareket ediyor. Müteahhitler de bu durumda yönünü yabancıya çeviriyor. Sektörün hedeflediği yabancıya yıllık 50 bin adetlik konut satış hedefini şimdiden aştık. Önümüzdeki dönemlerde uygulanacak doğru strateji ve desteklerle bu rakamların çok daha yukarılara ivmeleneceğine inanıyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account