BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, 2021 - 2022 sektör değerlendirmesini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
03.01.2022

2021-2022 yıllarını şirketiniz ve sektör açısından değerlendirebilir misiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi zor bir yılı geride bıraktık. Pandemi birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de çoğu dinamiği değiştirdi. Pandemi sürecinde herkes evinde normalin çok üzerinde vakit geçirdiği için daha geniş balkonlu, bahçeli, ferah ve kısmen büyük ev satışlarında ciddi bir artış yaşadık.

BOSS4 Gayrimenkul olarak ise; bu süreçte ofislerimizi hiç kapatmadan, inşaat süreci ve satış sürecini durdurmadan yatırımcılarımıza hizmet edebildik. Satışlarımız da bir önceki senelere göre yüzde 50 düzeyinde artış gösterdi. Değişen taleplere hızlıca ayak uydurabildik, kişiye özel ödeme planları yaptık. 2021 yılında üç projemizi sıfır stokla sahiplerine teslim ettik ve üç yeni proje açtık. 2021 yılını toplam 400 milyon TL yatırımla tamamladık diyebiliriz, 2022 yılında da yatırımlarımıza devam edeceğiz. Beylikdüzü, Bahçeşehir ve Zeytinburnu lokasyonlarında bine yakın konut satışa çıkartmayı planladık. Projelerimiz hazır, satış ofislerimizin inşaatları başladı. 2022 yılının ilk çeyreğinde yeni üç projemizi sunmayı hedefliyoruz. Yeni arazi geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Alya markasıyla ürettiğimiz projelere yenilerini ekleyerek sektöre yüksek katma değerli ve prestijli projeler kazandırmaya devam edeceğiz.

2021 yılı inşaat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 2022 yılı beklentileriniz nelerdir?

2021 yılı hem pandemi hem ekonomik şartlar gereği sıkıntılı geçti. Sektör özellikle iç piyasada istediği satışları yakalayamadığı gibi üretimde de durağanlığa girdi. Özellikle şehir merkezinden uzak villa projelerinde stok neredeyse yok denecek kadar az. Bu durum, proje geliştiricilerin ve firmaların bir miktar yön değiştirmesine neden oldu. Birkaç sene daha talebin bu doğrultuda devam edeceğini düşünüyoruz. 2022 yılında yabancı yatırımcının artacağını öngörüyoruz. Faiz oranlarında aşağı yönlü bir ivme olduğu takdirde yerli pazarın da sektöre katkısı olur. Kur dengeleri açısından daha sabit ve durağan bir dönem olmasını her sektör gibi biz de temenni ediyoruz.

Döviz artışlarının inşaat sektörüne / konut satış ve maliyetlerine yansıması ne oldu?

Döviz kurunun hızlı yükselmesi nedeniyle yabancı yatırımcının konut alma isteği arttı. Eskiden 100 bin dolara aldığını artık 90 bin dolara alabiliyor. Elinde birikimi olan yerli alıcı da elindeki dövizi ve altını satıp gayrimenkul alıyor. Sektör hala alım fırsatı sunuyor. Yeni projeler ise maliyetlerden dolayı daha yüksek fiyattan piyasaya çıkacak.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account