Hollanda’dan ve Türkiye’den uzmanlar ile kent-içi ulaşım paydaşları bir araya gelecek

Yazar:Editor
12.12.2012

 

EMBARQ TÜRKİYE – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği ve kentsel tasarım sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Hollandalı YARD 9, İstanbul’da bisiklet projesi başlatıyor. Bisikletin İstanbul’un ulaşım ağına güvenli bir şekilde entegre edilmesine katkı sağlamayı hedefleyen proje, Hollanda’dan ve Türkiye’den uzmanlarla kent-içi ulaşım paydaşlarını bir araya getirecek ‘Bikelab İstanbul Çalıştayı’ ile başlayacak. Çalıştay, 18 Aralık Salı günü Salt Galata’da gerçekleştirilecek.

Dünya genelinde birçokbaşarılı sürdürülebilir ulaşım projesine imza atan EMBARQ’ın Türkiye merkezi olan Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, Hollanda’daki ‘bisikletli yaşam’ deneyiminiİstanbul’a aktarmak üzere Hollandalı kentsel tasarım firması YARD 9 işbirliğiile proje başlatıyor. Hollanda KraliyetiBaşkonsolosluğu’nun, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400.yılı kutlamaları kapsamında verdiği destek ile bir yıl sürecek “Bikelabİstanbul” Projesi’nin ilk etkinliği, 18 Aralık Salı günü 13.00 – 17.00 arasındaSalt Galata’da düzenlenecek Çalıştay olacak.

EMBARQ Türkiye –Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, kent içi ulaşım sorunlarına yurtiçi veyurtdışındaki uzmanlık ağı ile birlikte çözüm önerileri geliştirmek ve buçözümleri yerel yönetimler ve diğer kent-içi ulaşım paydaşlarıyla birlikteuygulamaya geçirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor.

Bisikletin şehir içi ulaşım planlarınaentegre edilmesi ve güvenli bisiklet yollarının tasarımı konularında Antalya, Eskişehir ve Sakarya’da yerel yönetimlerlebirlikte çalışan Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, bu çalışmalardan elde ettiğideneyimi ve yurtdışı uygulamalarından gelen bilgi birikimini İstanbul’a aktarmayıhedefliyor.

Bikelab İstanbul Projesi kapsamındaEMBARQ Türkiye kapasite geliştirme çalışmaları yürütecek ve projeye uzmanlık desteğisağlayacak. Hollandalı YARD 9 ise yaratıcı fikirler ve tasarımlarla bisikletinulaşım aracı olarak kullanımını teşvik etmek üzere faaliyetler yürütecek.

Projenin ilk etkinliği olan Çalıştay, bisikletliulaşımın daha güvenli hale gelmesi, bisikletin  toplu taşıma ileentegrasyonun sağlanması, İstanbul’da bisiklet kültürünün geliştirilmesi gibikonulara Hollanda’dan ve Türkiye’den uzmanlar ile kent-içi ulaşım paydaşlarınınbir arada çözüm üretmesini sağlayacak. Çalıştaya Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers ve Hollanda'nın Kültür Ateşesi Daniel Stork da konuşmacı olarak katılacak. Çalıştaysonunda hazırlanacak rapor, İstanbul’da önümüzdeki dönemde yürütülecek bisikletprojelerine katkı sağlamak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak vekamuoyuna sunulacak.

“Kullanıcı odaklı” bisiklet yolu tasarımı ve pilot uygulamasıgerçekleştirilecek

Çalıştayın ardından YARD 9 işbirliğiile ‘güvenli ve kullanıcı odaklı’ bisiklet yolu tasarımları gerçekleştirmeküzere pilot uygulamalar başlayacak, tasarım atölyeleri düzenlenecek. Hazırlananbisiklet yolu tasarımlarının proje kapsamında pilot olarak uygulaması dagerçekleştirilecek. Pilot uygulamalar sonunda İstanbul’da yürütülecek diğerbisiklet projelerine katkı sağlamak üzere “İstanbul İçin Bisikletli UlaşımTasarım Rehberi” hazırlanacak.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account