2013 Takviminde Yaratıcılık Gösterisine Açılan Yeni Bir Pencere

Editör
12.12.2012

 

Mobilya ve kapı donanımları alanında gerçekleştirdiği buluşları ve yenilikleriyle inovatif mobilya üretimine yön veren Häfele’nin takvimi de her yıl yeni bir yaratıcılık gösterisine sahne oluyor.  Farklı alanlarda başarılı işler üreten tasarımcılar, merakla beklenen ve beğeniyle izlenen takvimde, bambaşka yüzleriyle konuk oluyorlar.

Häfele 2012 takvimine bu yıl farklı tasarım alanlarında çalışan ve başarılı işler üreten Argun Dağçınar, Belkıs Balpınar, Burcu Büyükünal, Deniz Tunç, Halil İbrahim Altın, Hülya Çelik Pabuççuoğlu, İsmail Öklügil, Neslihan Işık, Mehmet Gözetlik, Seden Arzu Tek, Selçuk Koçak, Selen Özus ve Tan Mavitan konuk oldu.

İlk takvimlerde olduğu gibi Häfele Proje Koordinatörü Benan Kapucu’nun yürüttüğü takvim çalışmasının çarpıcı fotoğrafları yine Mustafa Nurdoğdu imzasını taşıyor. Teatral bir anlatıma sahip siyah-beyaz fotoğraf karelerinde tasarımcılar, hayal güçlerini kullanarak Häfele ürünleriyle bağ kuruyor; kah mitolojik bir öyküden, kah bir çocuk oyunundan kah objenin çağrışımlarından, esin alıyor ve kendi dünyalarını da katarak yorumluyorlar. Sonunda izleyeni düşündüren, şaşırtan ve kimi zaman da eğlendiren sürprizli portreler çıkıyor ortaya.

Kapı güvenlik zincirleri, banyo aksesuarları, aydınlatma sistemi, kapı kolu, ölçü aletleri, mobilya askıları, dolap içi aksesuarı, mutfak kiler sistemi gibi Häfele ürünleri, bambaşka anlamlar yüklenerek çıkıyor karşımıza:  Tezgah altı LED aydınlatmayı göğsinde taşıyan çokyönlü tasarımcı İsmail Öklügil, birden Iron Man’ın süper güçlerine sahip oluyor ve her an ışınlarını saçmaya hazır görünüyor. “Makas elleriyle” Tan Mavitan da takvim sayfalarında beliren bir diğer hayali kahraman.  

Art-kilim tasarımcısı Belkıs Balpınar mobilya kulplarını “doğayı gözlemek” için kullanırken, bir başka sayfada mobilya askısı Neslihan Işık’ı mitolojik bir varlığa, saflığın ve masumiyetin simgesi tekboynuzlu ata dönüştürüyor; gümüş obje ve takı tasarımcısı Halil İbrahim Altın kapı güvenlik zincirlerini, baba yadigarı gümüş bir köstek gibi taşıyor; dolap içi aksesuarı ürün tasarımcısı Hülya Çelik Pabuççuoğlu’nun elinde klasik Lir tınılarını dillendirmeye hazır sanki.

“Bağlarını güçlendiren” takı tasarımcıları Burcu Büyükünal ve Selen Özus, tam daire kiler sisteminin tel rafıyla “hedef tahtasına” gönderme yapan Seden Arzu Tek, kapı kollarını bir spor aleti gibi kullanan Argun Dağçınar, Yo-Yo müsabakalarının favorisini oynayan Mehmet Gözetlik, her biri insanüstü varlıklarmış gibi görünen Deniz Tunç ve Selçuk Koçak da kendi yorumlarıyla takvime değer katıyorlar.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account