Çevre Dostu Baymak Enerjiyi Topraktan Elde Edecek

Editör
10.12.2012

 

Enerji verimliliğine ve sürdürülebilir enerji üretimine büyük önem veren BAYMAK,  İTÜ Enerji Enstitüsü içerisinde kurulan laboratuvarda ilk yerli üretim olacak ‘toprak kaynaklı ısı pompası’ için yürütülen çalışmalara destek vermektedir.

BAYMAK ısıtma soğutma sektöründe, BDR THERMEA GROUP’ un teknoloji gücünü de arkasına alarak, rekabetçi, kurumsallaşmış, yatırım gücü olan ve Türkiye’nin yükselen hedeflerine katkıda bulunmayı misyon edinerek çalışmalarına devam ederken, ürün yelpazesini, enerji verimliliğine ve sürdürülebilir enerji üretimine paralel genişletmek için ar-ge yatırımlarına devam ediyor.

İTÜ Enerji Enstitüsü içerisinde kurulan laboratuvarın temel amacı, ülkemizde ısı pompalarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden olan yanlış toprak altı uygulamaların önüne geçmek ve hem verimsiz hem de pahalı ürünlerin Türkiye’ye ithal edilmesinin önünü kesmektir.

Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, ‘’ BAYMAK ve İTÜ’nün gerçekleştirmiş olduğu bu ortak çalışma sanayi kuruluşları ve üniversitelerin ortak projelerde bir araya gelmesinin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Toprak kaynaklı ısı pompalarının üretilmesi ve doğru bir uygulamanın yapılması ısı pompalarının ülkemizde hızla yaygınlaşmasının önünü açarak ülke ekonomisine ve enerji kaynaklarının yönetimine önemli kazançlar sağlayacaktır. Elektrik enerjisinin yaygın olarak fosil yakıtlı santrallerde üretildiği ülkemiz koşullarında aynı ısıtma ve soğutma etkisinin daha az fosil yakıt tüketilerek sağlanması, emisyonları azaltarak çevreye de olumlu katkı sağlayacaktır. Baymak olarak desteklediğimiz bu çalışma ile doğalgaza bağımlılığın azaltılmasını, doğalgaza göre aynı ısıtma gereksinimi için %40 daha ucuza ısınabilmeyi hedefliyoruz’’ dedi.

Isı pompalarının daha verimli ve topraktan maksimum düzeyde enerjinin alınabilmesinin çalışmaları için İTÜ Enerji Enstitüsünde bir yılı aşkın süredir gerçekleşen çalışmalar, BAYMAK ar-ge desteğiyle devam etmekte ve yakın zamanda başlayan bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da destekleri ile daha da geniş bir kapsama ulaşmaktadır.

BAYMAK ve  İTÜ Enerji Enstitüsü’nde yapılan çalışmaların sonucunda;

Türkiye şartlarına uygun tasarlanmış ve komponentleri yine deneysel olarak optimize edilmiş yerli bir ısı pompası prototipi geliştirilmiş olacak,

Ülkemiz hava ve toprak koşullarına uygun yerli ısı pompası üretimi için gerekli bilgi ve tecrübe birikimi kazanılarak yerli üretime geçilebilecek,

Isı pompalarının yaygınlaşması önündeki ithalata bağlı yüksek fiyat engeli kırılacak,Toprak altı incelemelerinden elde edilecek verilerle, toprak altı uygulama maliyetlerini düşürücü ve verimi arttırıcı yöntemler geliştirilecek, böylece düşük fiyat ve yüksek performans ile ısı pompalarının yaygınlaşması sağlanarak ülkemizde hem enerji tasarrufu hem de emisyon azaltımına katkı sağlanacak,

Gerek ısı pompası gerekse de enerji açısından ülkemiz kaynaklarının yurtdışına çıkışı önlenecektir,

Hem bölge ülkelerine hem de dünyaya toprak kaynaklı ısı pompası ve uygulamalarını sunabilen ve böylece ülkemiz ihracatına katkı sağlayan bir endüstri ülkemize kazandırılmış olacaktır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account